Масова селекція бджіл

Масова селекція бджіл – це найпростіший вид племінної роботи. Відповідно до викладеного вище основними положеннями масова селекція складається з:

1) створення бджолам найкращих умов годівлі та утримання;

2) виявлення групи високопродуктивних сімей;

3) отримання від них нових сімей, а також виведення молодих маток і трутнів;

4) запобігання близькоспорідненому спаровуванню маток і трутнів;

5) вибракування малопродуктивних нежиттєздатних сімей.

Про створення бджолам хороших умов утримання сказано у відповідних місцях даного розділу, тому нижче будуть розібрані інші положення.

 Виявлення групи високопродуктивних родин

Для отримання потомства виділяють сім’ї за такими господарсько корисним ознаками:

1) найкращому розвитку з весни,

2) збору найбільшої кількості меду,

3) виділення великої кількості воску,

4) зимостійкості,

5) стійкості до захворювань.

Крім того, враховують і такі ознаки бджіл, як нерійливість і миролюбність. Кращими з розвитку вважають ті сім’ї, які раніше інших зайняли повне гніздо і надставки і дали більше рамок з бджолами і розплодом для формування нових сімей.

Нерідкі випадки, коли дві однаково сильні сім’ї в рівних умовах збирають неоднакова кількість меду. Це залежить від властивостей самих бджіл – обсягу медового зобика, швидкості польоту, енергії в роботі і т.д. Отже, щоб правильно оцінити якість сім’ї, треба поряд з урахуванням її сили враховувати і медопродуктивність. Медопродуктивність визначається за кількістю меду, відібраного від сім’ї за сезон, а також залишеного у вулику на зиму. Воскопродуктивність сімей визначають за кількістю рамок, відбудованих кожною сім’єю за сезон. Більш зимостійкими вважаються ті сім’ї, які за зиму витратили менше кормів, мають менше підмору і слідів проносу в гнізді. Сім’ї, в яких виявлені будь-які хвороби, ні в якому разі не можна використовувати на плем’я при будь-яких, навіть дуже високих, показниках продуктивності.

Якщо бджоляр обслуговує велику кількість сімей, то замість докладних записів з обліку продуктивності та зимостійкості кожної сім’ї окремо треба організувати такий облік по особливо видатних сім’ях. Для цього при весняній ревізії виявляють сім’ї, що перезимували краще за інших, беруть їх на окремий облік і заводять на кожну з них спеціальну картку (за прийнятою формою). Далі при розширенні гнізд стежать за тим, які сім’ї швидше розвиваються і більше відбудовують стільників. Ці сім’ї також включають в групу кращих і також заводять на них картки. У той же час деякі з добре перезимувалих сімей можуть бути виключені з вказаної групи, якщо вони відстають у розвитку. Потім в ході медозбору з групи кращих сімей знову можуть відсіятися деякі, що відстають за продуктивністю і додатися нові високопродуктивні родини. Виділяючи в племінну групу сім’ї за показниками медозбору і воскобудівної роботи, треба перевіряти за відомістю весняної ревізії, як вони перезимували, і при інших рівних умовах віддавати перевагу більш зимостійким сім’ям. Таким чином, зазначену групу комплектують з дійсно найкращих, що виділилися із загальної маси сімей.

Надалі такі сім’ї використовують на плем’я (для отримання потомства). Групу виділених на плем’я родин щорічно поповнюють новими родинами, які виділилися із загальної маси сімей за комплексом ознак. З іншого боку, з цієї групи виключають ті сім’ї, які після зміни матки знизили показники продуктивності.

Використання високопродуктивних сімей на плем’я

Розмноження племінного матеріалу в бджільництві здійснюється двома способами:

1) від виділених на плем’я родин отримують відведення або рої;

2) виводять маток і трутнів для інших сімей пасіки.

Розмноження відведенням або роями дає більш стійку передачу корисних ознак потомству, але таким способом племінний матеріал розмножується повільно. Від високопродуктивної сім’ї вдається отримати за сезон в середньому не більше однієї нової сім’ї бджіл.

Розмноження племінного матеріалу шляхом виведення маток і трутнів має ту перевагу, що дає можливість отримувати від цінних сімей велику кількість маток-дочок, які, будучи посаджені в рядові сім’ї, покращують їх. У практиці треба використовувати обидва способи розмноження племінного матеріалу.

Для отримання молодих маток в групі племінних сімей зазвичай виділяють материнські і батьківські сім’ї. І тих і інших повинно бути кілька. Від материнських сімей отримують молодих маток, а в сім’ях-батьків виводять трутнів для запліднення цих маток. Зазвичай виділяють ще й кілька сімей-виховательок, яким передають на маточне виховання личинок материнських сімей. Останнє важливо, коли від однієї видатної родини треба отримати велику кількість маток-дочок. Передаючи на виховання  у велику кількість родин-виховательок личинок даної матки, від неї можна отримати сотні і навіть тисячі дочок.

Однак при матковому вихованні личинок у своїй же материнській сім’ї спостерігається більш стійка передача корисних ознак сім’ї маток-дочок. Тому при поглибленій селекції, коли важливо отримати більш консервативну (стійку) спадковість і закріпити корисні ознаки в потомстві, окремих сімей-виховательок не створюють, а маток-дочок виводять в материнській родині. Такий спосіб можна застосовувати і в тих випадках, коли на невеликій пасіці виводять трохи маток тільки для своїх потреб. При великих же масштабах матковивідної справи, наприклад в спеціальних розплідниках або на матковивідних пасіках великих бджільницьких ферм, крім материнських і батьківських сімей, підбирають групу сімей-виховательок.

Від виділених на плем’я родин виводять маток для повного задоволення потреб свого господарства. Оскільки на присадибних пасіках зазвичай не ведеться племінна робота, то бажано збільшити вивід маток, щоб забезпечити ними навколишні пасіки громадян. Останнє важливо тому, що трутні сусідніх пасік можуть злучитися з племінними матками, і якщо трутні мають погану спадковість, то це знизить результати племінної роботи.

В інших неплемінних (користувацьких) сім’ях на пасіці маток не виводять, а появу трутнів всіма заходами обмежують. Щоб не допустити виведення трутнів, у всіх сім’ях тримають тільки бджолині стільники і не залишають старих маток, які відкладають багато трутневих яєць.

на головну