Продукти бджільництва, їх зберігання та переробка

Від бджільництва отримують ряд продуктів, що використовуються людиною. Цінним поживним і дієтичним продуктом є мед. В якості сировини для різних галузей промисловості і для виготовлення вощини використовується віск. Від медоносних бджіл отримують ще й такі цінні продукти, як маточне молочко, бджолина отрута, прополіс, що застосовуються в медицині, а також пилок (обніжжя), яку в ряді країн вживають як вітаміновмісних дієтичний продукт. Один перелік продуктів, які використовуються людиною, показує, наскільки різноманітне і корисне бджільництво.

Мед містить інвертований цукор, вже готовий до всмоктування в кишечнику людини. Тому мед застосовується у всіх випадках, коли організму для підтримки життя необхідно легко засвоювана і швидко всмоктувана речовина. Мед дуже корисний при хворобах, пов’язаних із серцевою слабкістю, виснаженням, великою втратою крові. Він швидко відновлює сили стомленої людини. Крім цукру, в меді ще міститься близько 50 інших речовин, в тому числі різноманітні високоцінні органічні і мінеральні солі, кислоти, ароматичні речовини, ферменти. Доведено, що при включенні меду в дієту дітей поліпшується якість крові, нормалізується обмін речовин, поліпшується самопочуття.

Мед має властивість вбивати або затримувати ріст бактерій, в тому числі і викликають деякі інфекційні захворювання. Тому його застосовують як зовнішній засіб для загоєння гнійних ран, наривів та інших шкірних захворювань. Використовується він в кондитерській промисловості при виготовленні цукерок, пряників і інших виробів. З меду готують високоякісні вина.

Високо цінується і другий за значенням продукт бджільництва – віск. Він знаходить застосування в ряді галузей промисловості: в металургії – для перевірки форм при чавунних виливках; в оптичному виробництві – для гравіювання скла і приготування склеюючих і полірувальних мастик; в авіаційній промисловості – для виготовлення різних просочувальних і покривних складів; в радіо-і телефонній техніці – для отримання суміші, ізолюючої дроти. Віск використовується і в парфумерії; його вводять до складу різних кремів, мастик, губної помади. Необхідний він при виробництві лижної мазі, мастики для натирання підлог, полірувальних складів, для приготування садового вару, що застосовується при щепленні дерев, і т.д.

Маточне молочко застосовується для лікування ряду серцевих захворювань, використовується як стимулятор при відставанні зростання дітей – стимулює кровотворення в організмі людини, застосовується для підвищення активності обміну речовин. В даний час з маточного молочка готують таблетки (апілак) і особливі лікувальні свічки. Велике значення має маточне молочко в косметичній медицині, де воно використовується для приготування різних кремів.

Незамінним засобом при лікуванні ревматизму, ішіасу і деяких інших захворювань з давніх-давен вважається бджолина отрута. В СРСР існує кілька клінік, які використовують укуси бджіл як засіб лікування цих захворювань. У ветеринарії як зовнішній засіб проти екземи і деяких інших захворювань з успіхом застосовується прополіс, що володіє антибактеріальними властивостями Великі можливості відкриває використання пилку, який збирається бджолами (його збирають біля льотка у вигляді обніжжя). Пилок-це багатюще джерело вітамінів. Його домішують до цукерок і інших ласощів для дітей, а також використовують в чистому вигляді при деяких шлунково-кишкових захворюваннях.

Всі продукти бджільництва вимагають дбайливого збору і правильного зберігання.

на головну