Віск

Віск являє собою продукт, що виробляється в організмі бджіл і виділяється на поверхні воскових дзеркалець, де застигає у вигляді тонких прозорих воскових пластинок. З цих пластинок бджоли будують стільники. Після перетоплювання стільників можна виділити чистий віск. Колір його зазвичай світло-жовтий.

Великий внесок у вивчення воску вніс В. А. Темпов,який багато років займався цим питанням в Інституті бджільництва. Виклад цієї частини розділу побудовано на одержаних ним даних.

Склад воску

Хімічний склад воску дуже складний. У нього входить до 50 хімічних сполук, які можна розбити на три групи.

  1. Вільні жирні кислоти. Вони складають 13-15% всієї маси воску. Ці кислоти знаходяться у вільному стані і, як всякі кислоти, можуть реагувати з металами, вступати в сполуки з деякими лугами. Зміни кольору, які іноді виникають в процесі переробки воску, найчастіше пояснюються активністю вільних жирних кислот.
  2. Складні ефіри. Їх у воску найбільше (70-75%). Виникають вони при реагуванні жирних кислот зі спиртами. Складні ефіри – стійкі сполуки: в реакції з іншими речовинами вони не вступають; тільки при кип’ятінні з лугом складні ефіри розкладаються на кислоту і спирт (реакція омилення).
  3. Граничні вуглеводні – це найпростіші органічні речовини, що складаються з вуглецю і водню. У воску їх міститься 12-15%.

Крім перерахованих основних сполук, у воску містяться барвники, від яких залежить світло-бурштиновий і жовтий колір воску, а також ароматичні речовини, що потрапляють в віск з меду і перги і надають йому своєрідний «медовий» аромат. При перетоплюванні воску до нього підмішуються ще пилкові зерна і деякі розчинні у воді барвники пилку, що також впливають на колір і аромат воску.

Показники, що характеризують віск

Відомий ряд нескладних показників, користуючись якими можна дати об’єктивну оцінку воску. Найбільш важливими з них є наступні.

Кислотне число. Визначається воно кількістю вільних жирних кислот, що містяться у воску. Кислотне число виражається в міліграмах їдкого калію, необхідного для нейтралізації вільних жирних кислот в 1 г воску. Для воску, що не містить будь-яких домішок, кислотне число коливається в межах від 18 до 22.

Ефірне число дає кількісну характеристику вмісту у воску складних ефірів. Воно визначається кількістю міліграмів їдкого калію, потрібних для омилення складних ефірів, що знаходяться в 1 г воску. Для чистого бджолиного воску ефірне число знаходиться в межах 71-78. Відношення ефірного числа до кислотного зазвичай буває одно 3,5-4,2.

Число омилення – це показник, що отримується шляхом підсумовування кислотного й ефірного чисел. Число омилення чистого воску не виходить за межі 89-97.

Йодне число характеризує кількість ненасичених жирних кислот олеїнового ряду і деяких інших, які перебувають. у воску. Це число відповідає кількості міліграмів йоду, яке може приєднатися до досліджуваного зразка воску вагою 1 м Йодне число звичайного жовтого воску одно 10-11.

Всі зазначені вище показники дозволяють оцінювати різні воски і, головне, визначати, чистий віск чи він містить будь-які домішки. Так, в разі домішуванні до бджолиного воску мінерального воску значно знижуються кислотне і ефірне числа. Від домішку стеарину різко збільшується кислотне число, але не змінюється ефірне число.

Фізичні властивості воску

Фізичні властивості воску можуть бути охарактеризовані температурою плавлення і застигання, щільністю, коефіцієнтом твердості і ступенем в’язкості.

Температури плавлення і застигання воску, тобто температури, при яких віск з твердого стану переходить у рідкий і, навпаки, з рідкого у твердий. Слід зауважити, що застигає віск при температурі дещо нижчій (на 0,1-2 °), ніж плавиться. При застиганні воску термометр, опущений в віск, спочатку показує температуру, що поступово знижується; потім, досягнувши приблизно 61-63 °, вона деякий час тримається на одному рівні, після чого віск твердне. Призупинення падіння температури викликається так званою прихованою теплотою плавлення. Покази термометра в період прихованої теплоти плавлення і вважають температурою плавлення воску.

Щільність воску показує масу одного кубічного сантиметра воску. Щільність залежить від температури: з підвищенням температури на Г щільність воску зменшується на 0,0008. При 15 ° щільність чистого воску коливається від 0,956 до 0,970. Твердий віск плаває на поверхні води, але тоне в розплавленому воску.

Твердість воску має велике значення при виробництві вощини: чим твердіший віск, тим міцніша вощина. Коефіцієнт твердості визначається кількістю секунд, необхідних для того, щоб голка з поперечним перерізом 1,5 мм 2 під навантаженням в 1 кг занурилася в віск на глибину 1 мм. Визначення ведуть завжди при температурі 20 °. Твердість воску залежить від його якості Для світлого, без будь-яких домішок воску коефіцієнт твердості становить 8-13; для звичайного воску, витягнутого зі старих стільників, – 3-6. Для приготування вощини слід використовувати віск з високим коефіцієнтом твердості.

В’язкість воску обумовлюється зчепленням між його внутрішніми частками; вона визначає чистоту і консистенцію розплавленого воску. Для визначення в’язкості розплавлений віск при незмінній температурі пропускають через маленькі отвори. Чим нижча температура розплавленого воску, тим повільніше він протікає.

Хімічні властивості воску

Віск дуже добре розчиняється в бензині і петролейному ефірі. Тому коли хочуть визначити кількість воску, в будь-якій воскосировині, то віск витягають шляхом розчинення його в одному зі згаданих розчинників.

Ставлення воску до металів. Вільні жирні кислоти воску вступають в з’єднання з металами, утворюючи солі різного кольору. Так, віск, реагуючи з залізом, набуває коричнево-бурого забарвлення; при взаємодії з міддю дає сіль зеленого кольору. Тому віск і воскову сировину не можна перетоплювати в залізному і мідному посуді; це призводить до псування воску.

Оцинкований залізний посуд може бути використаний для перетоплювання воску, але в ньому не повинно бути місць, не покритих цинком, тому що в цьому випадку жирні кислоти воску будуть інтенсивно з’єднуватися з залізом.

Біління воску. Під впливом сонячного світла віск біліє. Такий білий віск використовується в парфумерній та лакофарбовій промисловості. Віск нарізають дрібними стружками і виставляють на сонце. Біліє віск тільки на поверхні, тому через кілька днів його перетоплюють, знову нарізають у вигляді стружок і виставляють на сонце. Так повторюють до потрібного ступеня побіління воску.

Бджолиний віск, одержуваний з пасічної мерви і поганої суші, можна вибілювати (очищати) за допомогою сірчаної кислоти. При такому відбілюванні воску його основні фізико-хімічні показники істотно не змінюються. Для відбілювання віск розігрівають в дерев’яному посуді до температури не нижче + 70 °; внизу під розігрітим воском повинна обов’язково перебувати вода (за обсягом її має бути в 3-4 рази більше, ніж воску).

Для відбілювання на 100-120 кг воску додають в залежності від його забруднення від 50 до 300 мл концентрованої сірчаної кислоти. Її доливають в кілька прийомів, кожен раз добре розмішуючи віск дерев’яною мішалкою. Після додавання всієї порції кислоти і ретельного перемішування бак з воском і водою закривають і ретельно утеплюють для можливо більш тривалого збереження воску в розплавленому стані. Відстоюватися віск повинен не менше 5 год.

Сорти воску

Відповідно до технічних умов (РТУ РРФСР 8023-64 і 8024-64) бджолиний віск ділиться на два сорти (в залежності від способів його отримання).

  1. Віск бджолиний топлений, отриманий шляхом переробки воскової сировини на пасіках і на воскозаводах.
  2. Віск бджолиний екстракційний, отриманий шляхом переробки заводської мерви (залишки після перетоплювання воскосировини) на екстракційних заводах. Цей віск використовується тільки для технічних цілей.

Віск бджолиний топлений може бути різного кольору – білий, світло-жовтий, жовтий, світло-коричневий, світло-сірий; запах його приємний, медово-восковий. Поверхня воску гладка, однорідна (якщо потерти тканиною, то вона буде блискуча). У зламі віск дрібнозернистий, іноді неоднорідного кольору, нижні шари воску (не більше однієї третини всієї висоти кола) можуть бути темніші від верхніх. Злитки воску на нижній поверхні не повинні мати шару бруду або відстою, всередині – будь-яких механічних домішок. Розплавлений віск повинен профільтровуватися через металеву сітку з комірками в 1 мм без всякого залишку. У воску не допускаються домішки воскоподібних речовин мінерального, рослинного або тваринного походження: церезину, парафіну, технічного воску, стеарину, смол і деяких інших.

Кращим, найбільш чистим вважається віск-капанець, одержуваний при витопленні на пасіках світлої суші і різних світлих воскових обрізків на сонячній воскотопці. Віск ніздрюватий, губчастий, перепалений, чорний, забруднений і не відповідаючий перерахованим вище вимогам є некондиційним.

Віск бджолиний топлений повинен відповідати наступним вимогам:

температура плавлення ………………………………….. 82-65 °

температура застигання ………………………………… 61-63 °

щільність при температурі 15 ° ………………………. 0,956-0,970 г / см3

коефіцієнт твердості при температурі 20 °………… 6-13

кислотне число………………………………………… … 18,5-22,1

ефірне число ………………………………………… …… 71-78

число омилення ………………………………………… . 89-97

При прийомі (здачі) бджолиного топленого воску якість його і відсутність забруднюючих та інших домішок визначаються приймальником за зовнішнім виглядом. При цьому кожен злиток воску розбивається навпіл. Хімічні та фізичні аналізи проводять лише в разі ускладнень, що виникають при визначенні чистоти і якості воску.

Віск бджолиний екстракційний має жовте, світло-коричневе або коричневе забарвлення, гладку однорідну поверхню. Тому що він витягується за допомогою бензину, то втрачає звичайний медовий запах і набуває явний запах парів бензину.

Нагрівання воску

В умовах кімнатної температури віск являє собою тверде тіло. При температурі 30-35 ° він дещо розм’якшується. При подальшому нагріванні до 46-47 ° віск вже втрачає структуру твердого тіла, а при 62-65 ° – плавиться, переходить в рідкий стан. При температурі, близькій до 100 °, в розплавленому воску легко руйнується емульсія води у воску і на поверхні його утворюється біла піна (у вологому воску її може бути дуже багато). Відбувається як би кипіння воску, яке в дійсності представляє собою видалення води з воску. Після випаровування всієї води поверхню воску стає чистою і спокійною. Справжнє кипіння воску настає при його нагріванні до температури понад 300 °. При цьому віск димить, розкладаючись на більш прості летючі речовини (вуглекислий газ, оцтову кислоту і деякі інші).

Після прогрівання воску при температурі близько 120 ° С протягом 30 хв. його основні показники поліпшуються, причому збільшується також твердість воску, що важливо при виробництві вощини. Висока температура сприяє розкладанню емульсії води у воску та її випаровуванню. Крім того, при високій температурі знижується в’язкість воску і легше осідають на дно різні сторонні частинки і домішки, внаслідок чого віск стає чистішим. Одночасно при такому нагріванні гинуть збудники американського і європейського гнильців і, отже, відбувається стерилізація воску.

Воскова сировина і його переробка

Віск добувають на пасіках з воскової сировини. Велику частину воску отримують в результаті витопки його з вилучених старих, пошкоджених і зіпсованих стільників. Такі стільники називаються сушею. Деяка кількість воску виходить після перетоплювання кришечок комірок (зрізають при роздруку медових стільників), всякого роду воскових обрізків, «язичків», сміття з дна вуликів, що містить віск. Восковитість такої сировини коливається від 90 до 40%. З суші білої, жовтої та бурштинової, що добре просвічує на сонце, без перги і меду можна витопити 75-80% воску (від загальної ваги суші); з темно-коричневої або чорної, що просвічує в денцях, сухий, без перги і меду – 60-65%; з чорної, абсолютно непрозорої, сухої, без меду і перги – 40-45% воску.

Склад суші. До складу суші входять три групи різних речовин: 1) віск, 2) невоскові, але розчинні у воді речовини і 3) теж невоскові, але нерозчинні у воді речовини. До останньої групи речовин належать головним чином кокони личинок, а до другої групи-кал личинок, залишки меду і перги. В. А. Темпов показав, що в суші, що містить 50% воску, є 27% нерозчинних і 23% розчинних речовин. Після відтискання воску на пресі нерозчинні речовини утворюють залишок, гак звану мерву, а розчинні йдуть з водою. Після переробки суші на сонячній або паровій воскотопці залишається залишок – витопок, що містять до 50% воску. Такі витопки переробляють на пасічних воскопресах або здають на заготівельні пункти для вилучення воску на потужних воскопресах.

Сушу не рекомендується зберігати тривалий час, особливо в літній період. Зазвичай з неї витоплюють віск відразу ж після її вибракування. Вибраковують сушу найчастіше навесні, після головної весняної ревізії, і восени, після складання гнізд на зимівлю. Відібрані з вуликів стільники сортують і виділяють ті з них, які непридатні для подальшого використання у вуликах: дуже старі, неправильно відбудовані, що містять багато трутневих комірок, пошкоджені, з запліснявілою пергою і т.д.

Вибракувані рамки сортують за кольором стільника, а потім вирізують з них стільники. Щоб знизити витрати праці на цю роботу, можна застосувати наступний спосіб. Готують два котла з киплячою водою. Стільник занурюють в киплячу воду, де він відразу ж перетворюється в кашку, а рамка звільняється. Потім рамку без стільника переносять у другій котел з чистою (теж киплячій) водою, де рамка остаточно звільняється від залишків воску. При такому способі рамка дезінфікується і зберігається дріт; перед навощуванням рамок його треба тільки злегка підтягнути. Коли вода в другому котлі забрудниться, в нього починають опускати рамки із сушею, а другий котел, звільнений від вмісту, знову наповнюють чистою водою.

Зберігання суші. Сушу, вирізану з рамок, не можна довго зберігати через небезпеку ураження восковою міллю. Зволожена суша може пліснявіти, що викликає втрати воску. У разі крайньої необхідності сушу тимчасово можна тримати в щільно закритих ящиках або бочках. Краще її утрамбувати в бочках, а потім зверху покрити шаром розплавленого воску, щоб позбавити доступу повітря в основну масу. При температурі нижче + 10 ° воскова міль не може розвиватися; тому в таких умовах суша можна зберігати без будь-яких спеціальних заходів боротьби з міллю. Пасічні витопки і мерва легко зберігаються тривалий час, важливо тільки, щоб вони не були вологими.

У ряді республік і областей торгово-заготівельні пункти суші не приймають. Це викликано необхідністю боротьби з великими втратами воску при транспортуванні і зберіганні суші, що надходить на заготівельні пункти і заводи великими партіями. Тому бджоляр повинен переробляти сушу на пасіці в міру її накопичення, не допускаючи пошкодження восковою міллю.

Визначення восковитості сировини. Вміст воску в суші, витопках або мерві можна легко визначити, маючи досить точні технічні ваги. При цьому в мішечок, виготовлений з нещільної тканини, відважують 50 г добре подрібненого воскової сировини і потім опускають його в мішечку в киплячу воду. Мішечок з воскосировини періодично відтискають, щоб вільний віск повніше видавити. Віск спливає на поверхню води (мішечок треба утримувати на глибині). Після декількох відтисків посуд знімають з вогню, і вода поступово остигає. На її поверхні утворюється кружечок відтиснутого воску, який знімають, підсушують, щоб видалити воду з поверхні, і зважують. В результаті визначають кількість воску, який можна практично отримати з 50 г воскової сировини. За цими даними обчислюють вміст воску в 100 г воскового сировини, який і буде характеризувати його восковитості (у відсотках).

Описаним способом можна виділити не весь віск в пробі, а тільки ту його частину, яку можна фактично отримати при виварюванні. Визначити повний вміст воску можна шляхом його екстрагування бензином або петролейним ефіром, в якому віск добре розчиняється. Для цього готують колбу, в яку на половину об’єму наливають чистий бензин; у верхній частині колби підвішують мішечок з точно виваженою кількістю зразка воскосировини, що випробовується. Колбу закривають щільною пробкою, в яку вставляють довгу скляну трубочку, і ставлять на водяну баню. Бензин поступово нагрівається і починає кипіти. Пари бензину піднімаються по вузькій трубочці, де потрапляють в умови більш низької температури, осідають і стікають по трубці знову в колбу. Краплі бензину потрапляють в мішечок з воскосировини, розчиняють віск і знову надходять в колбу. Так поступово воскосировина промивається бензином, який розчиняє майже весь віск, що міститься в ньому. Після закінчення екстрагування мішечок з воскосировиною виймають, підсушують і повторно зважують. Різниця у вазі до і після екстрагування покаже кількість воску, що міститься в пробі.

Переробка воскової сировини на пасіці

Найбільш просто і дешево отримувати віск на сонячній воскотопці, але такий метод можна застосовувати тільки для сировини з високою восковитістю. Переробляють його за допомогою сонячного тепла, яке може підвищити температуру в воскотопці до 70-80 ° (до рівня, достатнього для розтоплення воску). Воскотопка діє лише в тому випадку, коли її передня стінка (зі скла) спрямована до сонця. Воскосировину кладуть на металевий лоток, де під впливом високої температури віск плавиться і тече по похилій площині в коритце. Чим вища температура, тим більше воску буде вилучено з суші. У воскотопці можна перетоплювати світлу сушу (без коконів), обрізки воску, що зчищають з рамок, шматочки стільників і інші дрібні воскові обрізки. Під час роботи на пасіці бджоляр повинен завжди носити з собою ящик і збирати в нього всі восковмісні частки, зрізані або зчищені в гнізді бджіл. Всі такі обрізки кладуть в сонячну воскотопку в міру їх збору.

Воскотопку встановлюють на пасіці на захищеному від вітру відкритому місці, щоб сонце висвітлювало її протягом усього дня. Встановлюють її на стовпі. Для збільшення пропускної спроможності воскотопки її можна повертати кілька разів протягом дня, направляючи на сонце. При цьому воскотопка повинна бути укріплена на стовпі так, щоб її можна було обертати на осі. Після двох-трьох закладок воскотопку необхідно очищати. Решки на похилому лотку витопки збирають і утрамбовують в ящик або бочку. Можна також робити з них щільні круглі кульки, які тверднуть і в такому вигляді зберігаються до наступної їх переробки в воскопресі.

Переробка воскосировини за допомогою воскопреса. Це основний спосіб переробки суші і витопок на пасіках. Для роботи потрібні воскопрес і бак (чан) для розварювання суші. Для перетоплювання воскової сировини можна використовувати парові воскотопки, які полегшують проведення робіт. При переробці великої кількості суші її попередньо сортують, Світлу, чисту сушу перетоплюють окремо від темної, що дозволяє повніше відтиснути віск і отримати більше носку високої якості. Не можна допускати, щоб в воскосировину потрапляв прополіс, який різко погіршує якість воску.

У всіх випадках робота по перетоплюванню воскосировини складається з трьох операцій – розварювання воскосировини, її пресування і відстоювання воску.

Розварювання воскосировини. Сушу попередньо розмочують у холодній воді протягом доби. Потім перекладають в бак і .добре розварюють у воді до тих пір, поки вона не перетвориться в м’яку кашку без будь-яких твердих грудочок. Кипіння розвареної маси має тривати 20-30 хв. При появі на пасіці гнильцевих захворювань сушу в воді кип’ятять протягом 2 1/2 годин. За цей час вбиваються всі збудники хвороби.

Вода для розварювання сировини придатна тільки м’яка – дощова або річкова. Кринична вода і водопровідна непридатна (вихід воску знижується, а якість його погіршується). Найкращим посудом для розварювання суші вважається алюмінієвий або емальований. Зовсім неприпустимий залізний, чавунний та мідний посуд, тому що ці метали, з’єднуючись з воском, різко знижують його якість, а іноді і зовсім знецінюють віск. На великих пасіках для розварювання суші використовують дерев’яні бочки Віск в них нагрівають гарячою парою, що підводиться по трубці всередину.

Пресування воскосировини. З добре розвареної в воді суші відтискають віск пресуванням. Пресують на воскопресах різного типу. Найбільшого поширення набув металевий воскопрес. Ступу преса попередньо розігрівають, наливаючи гарячу воду, а потім воду спускають і поміщають міцний мішечок, в який великим ковшем наливають розварену масу. Мішечок зав’язують, на нього зверху накладають жим і підводять гвинт. Загвинчуванням гвинта і здавлюють масу. Чим гарячіша маса, тим повніше можна витягти з неї віск. Тому киплячу сушу треба швидко класти в мішечок і відразу ж пресувати. Не слід відразу створювати сильний тиск. Віск повніше витягується, коли після декількох обертів гвинта роблять невелику зупинку, залишаючи час для виходу вичавленого воску з мішечка. Вичавлений віск спливає на поверхню води всередині ступи. Коли відтискання закінчено, тобто в пресі досягнуто найбільш повний тиск, ступу повертають набік і весь вільний вміст (віск і воду) виливають у бочку.

Для повноти відтискання воску одну і ту ж порцію мерви можна пресувати двічі. Для цього вигвинчують гвинт, виймають жим і мішечок перевертають, злегка розпушуючи в ньому масу, що містить віск. Потім наливають гарячої води (окріп) стільки, щоб вона просякла і покрила всю порцію воскосировини. Далі знову накладають жиом і пресують повторно, збільшуючи тиск поступово, з невеликими перервами.

Кількість вичавленого воску зростає, якщо воскову сировину перед пресуванням прокладати невеликими шарами соломи. Солома в цьому випадку грає роль дренажу і полегшує витікання рідкого воску зі здавлюваної маси. При використанні більш потужних воскопресів солому застосовують обов’язково. Практично дренажування соломою здійснюють так. Всередину ступи вкладають порожній мішечок і розправляють його попід стінами; на дно кладуть трохи соломи. Наливають ківш розвареної воскосировини ємністю близько 0,5 л і зверху на нього кладуть шар соломи, потім знову ківш сировини і знову шар соломи і т. д., поки не буде заповнена вся ступа. Роботу цю зазвичай виконують дві людини; один наливає сировину, другий накладає солому і розправляє мішечок.

Після пресування солому з мерви по можливості вибирають і використовують повторно.

У відомому на пасіках воскопреса В. А. Темнова з дерев’яною ступою, що розташована всередині бочки, при відтисканні розвареної маси віск і вода потрапляють вниз, в бочку. Віск збирається зверху, а вода знизу, звідки її через кран на дні періодично випускають. Знаходження ступи в бочці над гарячою водою сприяє тому, що воскова сировина менш охолоджується під час пресування. Віск ніде не стикається з металом, і якість його не погіршується; прес-таки не доводиться перекидати. Все це полегшує роботу і підвищує продуктивність праці бджоляра. Для успішного пресування треба використовувати за один раз невеликі порції воскосировини і утримуватися від дуже сильного тиску (щоб не роздавити ступу); дерев’яна ступа не може витримати такого великого тиску, як металева.

Відстоювання воску. Вичавлений віск з водою наливають в бочку, з якої періодично віск переливають в інший посуд, де він застигає. Для підвищення якості воску дуже важливо по можливості продовжити час перебування його в розплавленому стані. В такому воску різко знижується в’язкість і тому полегшується осідання різних механічних домішок – обривків коконів, зерен пилку, частинок бруду і т.д. Посуд для відстоювання воску краще брати глибокий (великої висоти), але невеликого діаметра. Краще, якщо він дешо розширюється догори ( легше буде вилучити потім з нього віск). Встановлюють посуд в найбільш теплому місці, на дно його наливають трохи гарячої води, потім закривають кришкою і додатково утеплюють зверху і з боків. Застиглий віск трохи стискається і тому зазвичай легко відстає від стінок.

У нижній частині відстояного воску зазвичай збираються механічні домішки у вигляді сірого шару. Чим довше було відстоювання воску, тим цей шар щільніше. Його зчищають з кожного шматка воску і потім, зібравши разом відстій з усіх партій воску, їх розплавляють, тримають в гарячому стані до тих пір, поки не припиниться піно-утворення (розкладеться емульсія води у воску). Після цього залишають гарячий віск для тривалого відстоювання.

Після відтискання суші на воскопресі залишається мерва, в якій міститься ще значна (30- 40%) кількість воску. Мерву треба зберігати і здавати на заготівельні пункти, звідки її направляють на воскозаводи для вилучення воску більш потужними пресами. Мерва швидко псується, якщо залишається сирою. Тому її треба розкласти на сонці тонким шаром для просушування.

Гидравлический пресс на воскоперерабатывающем заводе

Рис. 114. Гідравлічний прес на воскопереробному заводі

Після переробки на заводах залишається заводська мерва, яка вже надходить на екстракційний заводи для вилучення залишкового воску бензином.

Спосіб виціджування воску. На дрібних, головним чином аматорських, пасіках, які не можуть користуватися воскопресом, задовільні результати дає виціджування воску в звичайних домашніх умовах. Спосіб цей полягає в наступному. Сушу кладуть в емальоване відро і покривають зверху металевою сіткою з круглим обідком, відповідним внутрішньому розміру відра. Потім відро заливають водою і ставлять на плиту. Під дією високої температури віск починає плавитися і спливати на поверхню води. Кокони ж будуть затримуватися сіткою в відрі. Потім віск і частина води зливають у діжку, мерву розбавляють гарячою водою, перемішують і повторно витягують з неї віск.

Заводська переробка воскосировини

При заводській переробці воскосировини використовують потужні гідравлічні воскопреси, на яких пресують попередньо розварену воскосировину. При завантаженні воскопресу таку сировину чергують з дренажним матеріалом. В останні роки в Інституті бджільництва (С.А.Доброхотов) розроблений новий спосіб виділення воску з воскосировини із застосуванням центрифуг типу ТВ-600, що випускаються нашою промисловістю. Для цього відносно суху (вологість 10-15%) воскосировину, що має температуру навколишнього повітря, попередньо змішують з дренажним матеріалом – соломою, осокою або сіном. Всередині ротора центрифуги ставлять додатково два шари фільтруючої металевої сітки з комірками 2х2 мм. Суміш воскосировини з дренажним матеріалом засипають в мішок, що знаходиться в роторі центрифуги, після чого її включають в роботу, При досягненні центрифугою максимальних обертів в ротор центрифуги подають гостру пару низького тиску (0,2-0,4 кг / см2), температура якої становить 100-103°. Пару подають безперервно до тих пір, поки не припиниться вихід воску.

Під дією відцентрової сили воскосировина рівномірно розподіляється по стінках ротора, а пара, що надходить всередину ротора, проходячи через пори воскосировини, швидко нагріває її до температури 90-100 °. При такій температурі весь віск переходить в рідкий стан (температура плавлення воску 62-65 °) і разом з парою під дією відцентрової сили викидається через мішковину і сітку з ротора на стінку корпусу центрифуги. Тут пара разом з воском конденсується і стікає на дно центрифуги, звідки через отвір в корпусі зливається у відстійник.

Процес центрифугування воскосировини триває 90-120 хв. Після закінчення виходу воску (це визначається за кольором струменя рідини, що виходить з центрифуги) доступ пари в центрифугу припиняється і центрифугу вимикають. Після її зупинки з ротора вивантажують відпрацьовану воскосировину. У відстійнику віск знаходиться не менше 10-12 год. при температурі не нижче 85 °, після чого його розливають у форми для застигання.

Відцентровий спосіб переробки воскосировини в порівнянні з пресуванням збільшує вихід воску, різко покращує умови роботи, підвищує продуктивність праці і якість воску. У 1968 р, наприклад, на Коломенському воскозаводі (Московська область) перероблено цим способом 28 т витопок і 124 т пасічної мерви, причому вихід воску збільшився на 7%, а продуктивність праці зросла на 31%.

Переробка заводської мерви здійснюється на спеціальних воскоекстракційних заводах, де віск, що залишився в мерві витягають бензином. Мерву завантажують в великі баки (екстрактори) і заливають бензином; тут відбувається розчинення воску. Потім бензин з воском по трубах потрапляє в дистилятор, де його нагрівають. Бензин перетворюється в пару і, піднімаючись догори, потрапляє в конденсатор, де згущується і знову переводиться в баки з мервою для розчинення воску.

У баку дистилятора залишається віск з невеликою кількістю бензину. Цей віск надходить в форми, де остигає. Залишок бензину видаляють вивітрюванням. Одна порція мерви проходить названий цикл кілька разів; в результаті віск витягується більш повно. У відходах воскоекстракціонного заводу міститься всього 1-5% воску.

Віск, отриманий на екстракційних заводах, темного кольору, з запахом бензину. Разом з воском в бензині розчиняються деякі смолисті і жирові речовини, які надають воску темний колір і знижують його твердість. Такий віск придатний тільки для технічних цілей.

Вощина

Сучасне виробництво вощини відрізняється досить великою складністю, незважаючи на уявну простоту її виготовлення. Складність виробництва викликається необхідністю надати вощині максимально можливу міцність. Тільки міцна вощина не обривати в вулику під час відбудови бджолами стільників і не деформуються (витягуються) її комірки.

Міцність вощини визначається її розривною довжиною. Розривна довжина вимірюється за допомогою спеціальної машини, що зазвичай застосовується для визначення міцності паперу, ниток, тканини. Така машина складається з тримача, в який затискають листок вощини довжиною 19 і шириною 5 см. Із загальної довжини смужки 9 см йде на затискач зверху і знизу; отже, під напругою залишається листок площею 10×5 см. Від затискачів відходить важіль, що відтягується вбік; при цьому чим далі буде відтягнутий важіль, тим більша сила буде діяти на листок вощини. Нарешті, сила натягу вощини досягає такого рівня, при якому вощина обірветься. За допомогою скобочок важіль зупиниться на відповідному місці і покаже на прибудованої до машинки дузі, при якому навантаженні (в кілограмах) стався розрив вощини. Чим вища якість вощини, тим більша величина її натягу.

За допомогою машини визначають ще й такий показник, який свідчить, при якій довжині безперервного листа вощини вона обірветься під впливом його власної ваги (розривна довжина). Вощина вважається відмінною, якщо вона обірветься при довжині стрічки понад 50 м, хорошою – якщо обірветься при 40- 50 м, неякісної – при 30-40 м і браком – нижче 30 м. Всі показники міцності вощини визначають при температурі 20 °. Міцність вощини багато в чому залежить від температури воску: при температурі 33 ° вона в 3 рази менша, ніж при 20 °. Міцність вощини в незначному ступені залежить і від її товщини.

Розміри комірок. В вощині видавлені денця комірок, кожне з яких складається з трьох ромбів. В результаті відбудови стільника утворюються шестикутні комірки, кожен з яких має дві вертикальні і чотири похилі площини. Ромбики дна створюють заглиблення дна комірки. У нас випускаються вальці з великим поглибленням ромбів дна (під кутом в 120 °). Таку вощину бджоли краще приймають і швидше відбудовують в порівнянні з вощиною, яка використовувалася раніше, що мала лише невелике заглиблення ромбів дна (під кутом в 140 °).

Для більшості місцевостей виробляється вощина з комірками, що мають діаметр вписаного кола 5,45 мм. Однак встановлено, що бджоли на півночі будують більші комірки (5,60 мм), ніж в центральних областях і на півдні. У більших комірках виводяться і більші бджоли, з великою вагою і краще розвиненими крилами і хоботком.

Для визначення розміру комірок вощини вимірюють діаметр десяти комірок поспіль за допомогою точної міліметрової лінійки. Знайдену цифру ділять на 10.

Гарна вощина при розгляданні на світло повинна мати ромбики денець однакового кольору, а значить, і однакової товщини. Якщо один з ромбів комірки буде світліший або темніший двох інших, то це буде вказувати на неправильне встановлення вальців, що призводить до значного зниження міцності вощини. Найкращою вважається товщина вощини, при якій в 1 кг її міститься 16 стандартних листів; при заводському виготовленні така вощина дуже міцна, не жолобиться і не витягується під час відбудови. Гарна вощина повинна бути прозорою, мати приємний медовий запах, глянсувату поверхню комірок.

Виготовляють вощину наступних розмірів: стандартну – 410 мм довжиною, 260 мм завширшки і для багатокорпусних вуликів – довжиною 410 мм, шириною 190 мм (в 1 кг останньої містяться 22 листи).

При тривалому зберіганні на вощині утворюється сірий наліт. Природа його ще не вивчена. Якість вощини від цього не погіршується; наліт же легко зникає при нагріванні вощини на сонці протягом декількох хвилин.

Виробництво вощини. Для заводського її виробництва наша промисловість випускає спеціальну машину ( «Українка-4»). Важливий вузол цієї машини – пристрій для зчищення воску зі стрічкоформуючою частиною. Віск розплавляється у великому відстійнику. Сторонні частки воску при його повільному протіканні осідають на дно, а чистий віск поступово надходить до стрічкоформуючої частини машини (рис. 115).

Схема работы лентообразующей части машины

Рис. 115. Схема роботи стрічкоформуючої частини машини.

Складається вона з посудини з розплавленим воском, над яким повільно обертається барабан; стінки його безперервно охолоджуються циркулюючою всередині водою. Віск тонким шаром прилипає до барабану, що обертається і переноситься до прескамери; там віск зчищається з барабана особливим ножем і надходить в камеру, де піддається дуже великому тиску, в результаті чого утворюється міцна воскова стрічка. Її спочатку пропускають через гладкі вальці, де вона тоншає, а потім – через гравірування вальці. Зовнішня поверхня останніх викарбувана так, що може видавлювати на восковій стрічці поглиблення денець комірок. Вальці попередньо регулюють, щоб тиск верхнього і нижнього валиків в місці їх зближення був узгодженим і давав точне гравіювання з однієї й іншої сторони стрічки, що пропускається між ними.

Стрічку вощини перед пропуском через гравірування вальці розігрівають в баках з водою. Спеціальний пристрій розрізає потім готову стрічку на потрібні за розміром листи. Па поверхні свіжовиготовленої вощини залишається багато води. Тому вощину висушують в спеціальних камерах або розкладають невеликими стопками в кімнаті, в якій створюють посилену вентиляцію.

У ряді місць існує ще кустарне виробництво вощини, якість якої значно нижча. При такому виробництві розплавлений віск розливають в спеціальні ванночки (260х360 мм), щоб отримати плитки товщиною 15 мм. Застиглі плитки потім розігрівають у воді і пропускають через гравірування вальці. Робота значно полегшується, якщо вальці обертаються від електромотора. За допомогою шаблону стрічки, отриманої таким чином, вощини розрізають за розміром стандартних листів.

Армована вощина. Навощування рамок, пов’язане з попереднім натягуванням чотирьох дротів в рамки, відноситься до найбільш трудомістких робіт на пасіці. Тому на великих пасіках вкрай необхідно механізувати цю роботу. Найбільш прийнятним виходом з такого становища є використання армованої вощини. Так називається вощина, в товщу воску якої упаяні зигзагоподібно вигнуті дроти (вони ніде не повинні виступати з воску).

Армовану вощину можна виготовити двома способами.

  1. М’який дріт згинають і потім разом з воском пропускають у відповідних місцях гравіруваних вальців.
  2. Після проходження листа через гравірування вальці вощина потрапляє в особливу приставку, де такі дроти впаюються в товщу воскового листа за допомогою електроструму.

При користуванні армованою вощиною не потрібно натягувати дріт в рамки. Разом з тим конструкція рамки повинна бути дещо змінена. У верхньому бруску з нижньої сторони роблять фальц, що закінчується точно по середній лінії бруска. В цей фальц вставляють край вощини і притискають планкою, зробленої за розміром фальца і зміцнюється за допомогою двох гвинтів. Нижня планка рамки повинна мати наскрізну щілину, в яку опускають нижній кінець листа вощини. Стільники, відбудовані бджолами на армованої вощині, відрізняються більшою правильністю комірок (вони не витягуються при відбудові) і міцністю, що важливо для літніх перевезень бджіл.

на головну