Маточне молочко, бджолина отрута і прополіс

Маточне молочко

З нього готують препарат апілак у вигляді таблеток, які використовуються за призначенням лікаря при ряді серцевих захворювань і перш за все в тих випадках, коли треба підвищити кровотворення в організмі (після великої втрати крові). Використовується апілак і при необхідності підвищити обмін речовин в організмі, а також життєвий тонус. Міцне місце зайняв апілак в лікуванні ряду дитячих захворювань, особливо в тих випадках, коли треба підвищити активність зростання того чи іншого органу. Маточне молочко використовується в косметиці для приготування мазей і кремів, що очищають шкіру і поліпшують її стан.

Маточне молочко надає свою лікувальну дію лише в тому випадку, коли воно потрапляє безпосередньо в кров. При прийомі всередину маточне молочко під впливом ферментів розщеплюється і ніякої дії на організм не робить. Тому таблетку кладуть під язик, де вона повільно розчиняється, і маточне молочко потрапляє в кров, проникаючи через слизову оболонку рота. Маленьким дітям вводять маточне молочко у вигляді свічок, виготовлених в аптеках.

Виробництво маточного молочка вимагає створення на пасіці відповідних санітарних умов. Необхідна кімната з фарбованою підлогою і вибіленими стінами, де організовується робота з відбору молочка і його первинної переробки. Працюючі тут лаборанти повинні бути в чистих білих халатах, з марлевою пов’язкою, що закриває ніс і рот. Весь інструмент, який використовується в роботі, дезінфікують прожарюванням на спиртовій пальнику, кип’ятінням або прогріванням в автоклаві. Приміщення повинно бути добре освітленим і електрифікованим.

Для отримання маточного молочка формують сім’ї-виховательки таким же способом, як і при виведенні маток. Після відбору матки через 5-6 год. в середину гнізда родини-виховательки ставлять одну або дві рамки з молодими личинками, щепленими в маткові мисочки. Можна використовувати пластмасові мисочки, які перед вживанням опускають в розплавлений віск. Бджоли вирощують маткових личинок протягом трьох діб. До кінця третьої доби рамку з личинками виймають, бджіл змітають і рамку несуть в лабораторію, де відразу ж за допомогою маленької лопаточки викидають з мисочок личинок. Рамки складають в ящики з щільними кришками. Замість відібраних рамок в гнізда сімей-виховательок ставлять нові рамки з мисочками і молодими личинками. Після отримання кількох партій маточного молочка сім’ї-виховательки треба підсилювати або замінювати новими. На пасіках Краснодарського краю отримують за сезон в середньому до 200 г маточного молочка на сім’ю бджіл.

Зібравши всі рамки з матковими мисочками, приступають до відбору маточного молочка. Для цього попередньо на лабораторних технічних вагах точно зважують фарфорову ступку разом з товкачем. Потім маленькою плоскою лопаткою вибирають маточне молочко з кожної мисочки і поміщають його в фарфорову ступку. Набравши молочка близько 1/4 ступки, її знову зважують і визначають кількість наявного в ній молочка. Сюди ж в ступку додають в 4 рази більшу кількість спеціального адсорбенту – порошкоподібної суміші. Потім все ретельно перемішують товкачиком до отримання однорідної маси. Адсорбент консервує молочко, і воно зберігає свою активність. Після цього суміш перекладають у банку з темного скла. Всім пасікам, що займаються виробництвом маточного молочка, адсорбент відпускає установа, яка уклала з господарством договір на виробництво такого молочка. Банки з законсервованою сумішшю можна зберігати при температурі не вище 14 °; їх пересилають на заводи для подальшої обробки та виготовлення препаратів.

Деякі фармацевтичні заводи використовують маточне молочко в чистому вигляді (без адсорбенту). Після збору молочко ставлять в холодильник або термостат, в яких і доставляють його заводам.

Бджолина отрута

Бджолина отрута використовується в медичній практиці при лікуванні ревматизму, ішіасу і деяких інших захворювань. Найчастіше його вводять в організм хворого шляхом безпосереднього укусу. Однак це викликає відомі незручності. У деяких зарубіжних країнах організовано виробництво препаратів бджолиної отрути у вигляді мазі, яку втирають в хворе місце Препарат бджолиної отрути чехословацького виробництва називається «віропін»; Німецька Демократична Республіка випускає препарат «апісартрон». У нашій країні також ведеться розробка методів виробництва препарату з бджолиної отрути.

Для отримання отрути беруть широку посудину, в яку доверху наливають персикове або прованську масло. Потім посудину покривають будь-якою тваринною плівкою (з сечового міхура барана або теляти). Плівку натягують на посудину так, щоб вона безпосередньо стикалася з маслом. Бджолу беруть пінцетом і, злегка здавлюючи, садять на плівку, змушуючи пронизати її жалом. Жало відривається і залишається в плівці, а бджіл знищують. Отрута стікає зі стилетів жала в масло, де осідає на дно посудини, поступово збираючись в невеликі краплі. Таким способом одержують дуже чисту отруту, з якої на фармацевтичному заводі готують мазь. Однак спосіб цей пов’язаний з великими витратами праці.

Порівняно недавно в Горьківському університеті (Н. М. Артемов та І. Г. Солодуха) розроблений інший, менш трудомісткий спосіб отримання бджолиної отрути. У великий ящик струшують 50 г бджіл, За допомогою рухомої дощечки з плексиглазу, яку опускають в ящик, зменшують простір, зайнятий бджолами, змушуючи їх рівномірно розподілитися по дну ящика. Дно ящика відокремлене, складається воно з отротоприймаючого пристрою; верхній шар його представлений тваринною плівкою для укусу, під нею знаходиться 2-3 шари фільтрувального паперу, а знизу-лист целофану. Під отрутоприймаючим пристроєм у вигляді струн натягнуті дроти для електричного струму. Дротами пропускають електричний струм, що подається від індукційної котушки, підключеної до акумулятора напругою 6-8 вольт. Під впливом цього струму бджоли жалять тваринну плівку, і отрута збирається в фільтрувальному папері. Потім дно ящика віднімають, видаляють бджіл, що залишилися без жала. Ту ж фільтрувальний папір використовують для другої і наступних (до десяти) партій бджіл.

Були спроби отримувати отруту від бджіл і без їх умертвіння. Однак, за даними Горьківського університету, бджола, яка втратила свою отруту, не в змозі активно працювати в вулику. Тому такий спосіб отримання отрути не дає будь-яких переваг. Доцільніше отримувати від бджоли всю її отруту в той час, коли вона не потрібна для інших робіт, наприклад восени, після закінчення взятка. Перспективно, зокрема, отримання отрути в районах пакетного бджільництва (після роботи на взятку пакетних бджіл не залишають).

Прополіс

Це м’яка клейка приємно пахнуча маса темно-зеленого або зеленувато-коричневого кольору. При тривалому зберіганні прополіс твердне, перетворюючись в дуже тверду крихке речовину. Прополіс непостійний за хімічним складом: це залежить від виду рослин, з яких він зібраний. В середньому він складається з прополісної смоли (50-55%), ефірних масел (8- 10%) і домішки воску (близько 30%). Прополіс має антибактеріальні властивості; з нього отримують мазі для лікування ран, екземи та деяких інших шкірних захворювань (у людини і тварин). Хороші результати дає прополіс при лікуванні мозолів.

У вулику прополіс зазвичай буває змішаний з воском. Видобувають його шляхом багаторазового очищення верхніх брусків рамок, покритих клейонкою або полотнинкою. Найбільш чистий прополіс можна отримати восени, коли, готуючись до зимівлі, бджоли вносять його у вигляді грудочок на задніх ніжках. Воскові обрізки можна очистити від прополісу дуже простим способом: їх поміщають в холодну воду і розмішують; прополіс тоне, а віск спливає на поверхню.

на головну