Нарощування бджіл та інші підготовчі роботи до зими

В осінній період слід прагнути наростити сильні сім’ї з великою кількістю молодих бджіл. Такі сім’ї добре переносять зимівлю, у них буває мало підмору. Крім того, чим сильніша сім’я, тим економніше витрачається зимовий корм (на одиницю ваги бджіл), а бджоли менше страждають від проносу. Слабким же сім’ям важче підтримувати в гнізді потрібну температуру. Важливо, щоб в зиму пішло якомога більше бджіл осіннього виводу, які не брали участі в роботі. Такі бджоли весною, незважаючи на великий календарний вік, будуть «фізіологічно молодими», тобто здатними виконувати роботи, властиві молодим бджолам (годувати личинок і будувати стільники).

Дослідження показали, що основну масу зимового підмору становлять бджоли, виведені з яєць, відкладених маткою до останньої декади липня. Занадто пізня кладка матками яєць теж небажана, тому що  молоді бджоли пізнього виведення, які не встигли облетітися, підуть в зиму з переповненими кишечниками. Взимку такі бджоли поводяться неспокійно, турбують сім’ю, і більшість з них не доживає до весни. В умовах середньої смуги найкраще, коли матки відкладають яйця протягом усього серпня і закінчують яйцекладку в першій декаді вересня.

Після закінчення головного взятка бджоляр повинен створити сім’ям умови, що сприяють високій несучості маток і хорошому вигодовуванню бджолами розплоду.

Умови, необхідні для осіннього нарощування бджіл. Щоб в осінній період в сім’ях йшло інтенсивне нарощування молодих бджіл, в них перш за все повинні бути молоді матки. З’ясовано, що матки, виведені в поточному сезоні, відкладають яйця восени приблизно на 10 днів довше, ніж дворічні, і на 17 днів довше, ніж трирічного віку. Тому важливо своєчасно змінювати маток.

Для успішного нарощування в сім’ях молодих бджіл необхідний також хоча б невеликий взяток. Досліди показали, що при осінньому щоденному принесенні 100-300 г нектару на сім’ю матка відкладає на 40-50% яєць більше, ніж в безвзятковий осінній період. Тому пасіки необхідно підвозити до пізніх посівів гречки, масивів вересу, плавнів і деяких інших пізніх медоносів. Можна також спеціально висівати медоноси в такі терміни, щоб вони цвіли восени.

Крім щоденного невеликого принесення у вулик нектару, в гнізді обов’язково повинні бути значні запаси меду і перги, а також достатня площа вільних комірок, придатних для відкладання маткою яєць. Про це і повинен подбати бджоляр При проведенні післявзяткової ревізії сімей.

на головну