Перевірка якості кормових запасів

Бджоляр повинен вживати всіх заходів до того, щоб в гнізда сімей на зиму не потрапив падевий мед, тому що він згубно діє на зимуючих бджіл. Особливу увагу цьому слід приділяти в лісових районах, де паді іноді буває дуже багато.

Щоб уникнути зимівлі бджіл на падевому меді вдаються до заміни кормового меду у вуликах цукром. Якщо мед цукром не замінюють, то доводиться протягом усього сезону стежити за тим, з яких рослин бджоли беруть взяток. Виявивши, що бджоли беруть солодкі виділення на листі дерев і чагарників, рамки, заповнені в цей період медом, на зиму бджолам не залишають, хоча б паді в ньому було небагато. При комплектуванні ж запасу корму у вуликах використовують рамки з медом, заготовлені під час головного взятка, а також частина медових рамок, що залишилися в гнізді після зняття верхніх корпусів або магазинів.

Навіть в такому випадку не можна бути впевненим, що в ті й інші рамки не потрапила домішка падевого меду. Буває, що і під час головного взятка деяка частина бджіл збирає на листках солодкі виділення, якщо вони рясні. Тому перед складанням гнізд на зиму слід провести аналіз меду в рамках, щоб переконатися у відсутності паді. Проби меду для аналізу беруть чайною ложкою з різних місць рамки, причому відкритий і запечатаний мед окремо, і поміщають в різні склянки. Такі проби повинні бути взяті від декількох сильних сімей і в різних місцях гнізда. Відібраний в склянки мед ретельно перемішують і досліджують (див. стор. Мед, Визначення паді в меді).

Якщо в меді виявлена домішка паді, то його викачують, а бджолам дають в годівницях густий цукровий сироп. Згодовують його стільки, щоб в гніздах утворився достатній для зимівлі запас цукрового меду.

У районах з великими масивами вересу необхідно стежити за тим, щоб кормові запаси бджіл не складалися з вересового меду, який несприятливо діє на зимуючих бджіл. Такий мед замінюють цукром.

на головну