Підготовка до зими нуклеусів із запасними матками

На пасіках щорічно залишають на зиму запасних молодих маток в нуклеусах (не менше однієї на кожні 10 сімей). Вони потрібні як резерв на той випадок, якщо навесні знадобиться виправити безматочні сім’ї або замінити поганих маток. Нуклеуси, що залишилися навесні невикористаними, можна перетворити в повноцінні сім’ї для виконання плану їх приросту.

Іноді запасних маток в нуклеусах залишають на зиму і спеціально для використання їх навесні в якості маток-помічниць. Для нуклеусів, що залишаються на зиму маток виводять влітку в звичайні терміни; поміщають їх в вулики, розділені на 2-3 відділення, з вічками в різні боки. Після запліднення маток кожен такий нуклеус розвивається самостійно, збирає собі нектар для поточного споживання, а часом і запасає деяку кількість меду.

На час складання гнізд на зимівлю бджоли в нуклеусах повинні щільно покривати 3-4 рамки. У кожному нуклеусі залишають на зиму 6-8 кг меду, підбираючи рамки, зайняті ним не менш як наполовину і містять пергу. На півдні можна пускати в зиму дворамочні нуклеуси, поміщаючи їх у вулик, розгороджений на чотири або п’ять відділень. Якщо до такого нуклеусного вулика заздалегідь приробити фанерне дно і на зиму поставити його у вигляді другого корпусу на вулик з сильною сім’єю, то кормів в нуклеусах буде витрачено значно менше, а умови зимівлі будуть найкращими. При цьому в фанерному дні не повинно бути отворів для проходу повітря, інакше в нуклеуси будуть проникати водяна пара і вуглекислота, що видихаються нижньої сім’єю, через що сімейки будуть зимувати гірше. При такому способі зимівлі в нижньому вулику обов’язково повинен бути верхній льоток для вентиляції гнізда. Якщо нуклеуси готують для подальшого формування нових сімей, то їх краще поміщати в вулики, розділені на два відділення.

Запасну матку можна залишати на зиму в нуклеусі-кишені збоку основної, не надто сильної сім’ї. Для цього запасний порожній вулик розгороджують на два ізольованих відділення – одне на дев’ять рамок, а інше на три. У велике відділення пересаджують основну сім’ю, а в менше поміщають нуклеус із запасною маткою. Перегородку слід робити висувну, щоб згодом її можна було легко вийняти. Найбільш зручно зберігати запасних маток у вуликах-лежаках, де поруч з основною сім’єю будь-якої сили знайдеться місце і для нуклеуса, навесні ж буде достатньо місця для його розвитку.

на головну