Післявзяткова ревізія сімей

Відразу після збирання надставок після закінчення головного взятка на пасіці проводять ревізію бджолиних сімей. Мета її – з’ясувати стан сімей і створити умови для кращого нарощування молодих бджіл на зиму. Не можна відкладати цю роботу до повного припинення взятка, інакше бджолине злодійство перешкодить докладному огляду сімей. При огляді сім’ї визначають її силу і якість розплоду, беруть до уваги наявні запаси корму, з’ясовують, які стільники непридатні для подальшого вживання, і видаляють їх з гнізда.

Якщо на таких стільниках є розплід, то їх тимчасово, до виходу розплоду, ставлять на край гнізда, щоб матка більше не займала комірки яйцями. Для кладки яєць їй залишають всередині гнізда рамки з великою площею вільних бджолиних комірок.

Якщо на таких рамках з поганими стільниками є трохи меду, його роздруковують і рамки ставлять за розділову дошку для осушування їх бджолами. Після огляду сім’ї скорочене гніздо утеплюють подушками.

За кількістю і якістю наявного в гнізді розплоду судять про якість матки. У тому випадку, коли матка погано відкладає яйця, її замінюють, взявши з нуклеуса запасну. Іноді при осінній ревізії можна виявити безматочні сім’ї. Їх виправляють так само, як і навесні. При осінній ревізії і наступних роботах треба, як і навесні, дотримуватися запобіжних заходів проти бджолиного злодійства.

Слід пам’ятати, що осіннє злодійство ще більш небезпечне, ніж весняне, тому що бджоли після головного взятка ще знаходяться в збудженому стані і у них особливо сильно виражено прагнення до відшукування джерел видобутку.

на головну