Складання бджолиних гнізд на зиму

З часу, коли матка припинить відкладати яйця, кількість розплоду в сім’ї зменшується. Коли виведеться більша його частина, бджоляр проводить другу осінню ревізію сімей (останній огляд гнізд в даному сезоні); при цьому він остаточно готує сім’ї до зимового утримання.

Робота по складанні гнізд на зиму полягає в наступному: з вулика видаляють маломедні, що звільнилися з-під розплоду, рамки і в гніздо додають стільники з кормом із запасу, заготовленого влітку. Дуже важливо, щоб в зібраному на зиму гнізді кожна рамка була заповнена медом не менше ніж наполовину. Всього в гнізді залишають стільки таких рамок, скільки їх покривають бджоли. Однак не слід, як уже зазначалося, залишати в гніздах світлі стільники, в яких не виводився розплід.

При складанні гнізд у вулику можуть виявитися маломедні рамки, ще зайняті розплодом. Видалити їх з гнізда відразу не можна, тому тимчасово їх ставлять на краю зібраного гнізда; після виходу розплоду бджіл з таких рамок струшують, а рамки прибирають в закрите приміщення і зберігають для весняного поповнення кормових запасів сімей. Всього в вуликах і на складі (в рамках) має бути кормового меду не менше встановлених норм, причому в вуликах на стандартну рамку-зазвичай від 20 до 25 кг (в залежності від сили сім’ї), а в багатокорпусних – повністю другі корпуси.

Готуючи сім’ї до зимівлі, треба залишити бджолам в гнізді і пергу (всього по площі не менше рамки). Крім того, в запасних стільниках на складі її має бути не менше двох рамок на кожну родину. Гнізда бджолиних сімей, зібрані на зиму, утеплюють подушками. На вулики прибивають льоткові загороди від мишей.

Підготувавши вулики на зиму, бджоляр прибирає на зберігання бджолиний інвентар, сортує стільники, вирізаючи непридатні для перетоплювання на віск і складаючи добрі в недоступне для мишей місце; з осені слід також подбати про створення запасу вощини.

на головну