Відбудова нових стільників

Наново відбудовані бджолами стільники повинні бути високої якості. Неправильно відбудовані, з великою кількістю витягнутих, трутневих і перехідних комірок стільники непридатні для кладки яєць маткою. При залишенні їх в гнізді скорочується нарощування робочих бджіл і посилюється розмноження трутнів. Для отримання високоякісних стільників треба правильно оснащувати рамки листами вощини.

Вощина

Якщо у вулик поставити абсолютно порожні рамки, то бджоли можуть побудувати стільники поперек або навскоси рамок. Гніздо буде складатися з окремих пластів стільників неоднакових розмірів і різної форми. Крім того, багато стільників буде майже цілком складатися з трутневих комірок. Щоб уникнути цього, в рамки, призначені для відбудови стільників, закріплюють вощину, яка служить основою майбутнього стільника, як би його фундаментом.

Постановка в вулик рамок з листами вощини полегшує і прискорює роботу бджіл по відбудові стільників і змушує їх будувати стільники в певному напрямку, однакового розміру і з правильних бджолиних комірок. При цьому різко обмежується вивід трутнів. Стільники, відбудовані на вощині, більш міцні, тому що  лист вощини сам по собі міцніший, ніж будова природного стільника, і, крім того, він закріплюється на дроті, натягнутому на рамці.

Закріплення  листів вощини в рамках звичайним способом – це одна з найбільш кропітких і трудомістких пасічних робіт. Тому воскопереробні підприємства почали освоювати випуск армованої вощини. У кожен її лист впаяні вертикально кілька тонких хвилястих дротинок, що надає йому міцність. Лист армованої вощини затискають планкою на цвяхах в спеціальному фальці верхнього бруска рамки, що різко скорочує витрати праці бджоляра в порівнянні зі звичайним способом навощування рамок. Однак до масового випуску армованої вощини бджолярі повинні ще застосовувати звичайний спосіб оснащення дротом і навощування рамок.

 Натягування дроту на рамки

Перш ніж приступити до зміцнення листів вощини в рамках, останні треба спочатку оснастити тонким лудженим дротом. Натягують його на рамку горизонтально, у вигляді 4-5 струн; перший – на відстані 15 мм нижче верхнього бруска рамки, а наступні – паралельно йому на однаковій відстані один від одного. У бічних планках рамки для протягування дроту проколюють отвори. Важливо, щоб всі проколи в планці розташовувалися строго на одній лінії, що розділяє планку вздовж рівно посередині. Отвори в планці можна проколоти шилом, але це забирає у бджоляра багато часу. Найбільш продуктивно і точно ця робота виконується за допомогою багатошілинного дироколу. Користуючись ним, бджоляр одним натиском руки проколює одночасно всі отвори в бічній планці рамки.

Якщо дирокол ще не встигли придбати і планки доводиться проколювати шилом, то для правильного розташування отворів користуються шаблоном. Він являє собою бляшану пластинку завдовжки 270 мм і шириною 40 мм із загнутими поздовжніми краями (між ними залишається простір шириною 25 мм для бічної планки рамки), рівно по середній лінії якої зроблені отвори. Шаблон прикладають почергово до бічних планок рамки, з внутрішньої сторони, і шилом проколюють отвори. В отвори пропускають дріт, як показано на малюнку 80.

Схема натягивания проволоки на гнездовую рамку

Рис. 80. Схема натягування дроту на гніздову рамку.

Для закріплення кінця дроту в планці роблять косий прокол поруч з першим, протягують через нього кінець дроту назад всередину рамки і замотують його там на дроті. Закріпивши один кінець, натягують весь дріт якомога тугіше і потім закріплюють другий кінець. Дріт повинен бути натягнутий так, щоб від дотику він звучав на зразок струни, проте не надмірно туго, інакше можуть вийти прогини бічних планок рамки або ж дріт проріже деревину бічної планки і ослабне.

Навощування рамок

Після того як дротом буде оснащено достатню кількість рамок, приступають до їх навощування, тобто до зміцнення в них листів вощини. На пасіках, оснащених електроенергією, цю роботу виконують за допомогою нескладного пристрою для електронавощування рамок (див. Стор. Бджільницький інвентар і обладнання пасік). Рамку кладуть на дошку-лекало, влаштовану так, щоб дроти рамки були як би на вазі, тобто не доходили до поверхні дошки на 2 мм. Зверху на дроти накладають вощину і притискають її до них спеціальним пристосуванням (рис. 81). Потім по дроту пропускають струм потрібної напруги, для чого струмопровідними наконечниками (контактами) торкаються до протилежних кінців натягнутого на рамку дроту. Струм треба пропускати приблизно протягом 5-7 сек., поки нагрітий дріт не зануриться в лист вощини. Перетримувати не можна; інакше дроти переріжуть лист вощини наскрізь, і він буде зіпсований. Таким способом одна людина за годину може навощити близько 120 рамок.

Электронаващивание рамок

Рис. 81. Електронавощування рамок.

На великій бджільничій фермі електронавощування організовують на центральній садибі і кожній пасіці доставляють відповідну кількість навощених рамок, покладених в запасні корпуси. В результаті бджолярі звільняються від однієї з найбільш трудомістких робіт – ручного навощування – і тому можуть обслуговувати велику кількість бджолиних сімей.

На тих пасіках де немає електроенергії, бджолярі навощують рамки вручну. Для цього готують на столі дошку-лекало, комбінований каток і чайник з гарячою водою, причому каток занурюють в гарячу воду для нагрівання. Нагрітим катком накочують край листа вощини до верхнього бруска рамки (рис. 82). Потім рамку кладуть плазом на дошку так, щоб дроту лягли на лист вощини, і вузьким зубчастим диском нагрітого катка проводять по дроту, впаюючи його у віск (рис. 83).

Прикатывание вощины к верхнему бруску рамки катком

Рис. 82. Накочення вощини до верхнього бруска рамки катком.

Впаивание проволоки в вощину шпорой

Рис. 83. Впаювання дроту в вощину шпорою.

Все ширше починає застосовуватися спосіб ручного навощування рамок без прикріплення аркуша штучної вощини до верхнього бруска рамки. Лист вощини кладуть на лекало і зверху нього поміщають плазом рамку з натягнутим дротом так, щоб верхня кромка листа впритул стикалася з нижньою гранню верхнього бруска рамки (так само як і при електронавощуванні). Після цього впаюють дріт в лист вощини, як описано вище. Коли така рамка буде поміщена в сім’ю, бджоли самі прикріплять край вощини до верхнього бруска. При зазначеному способі навощування витрати праці знижуються приблизно в 2 рази.

При будь-якому з описаних способів не можна оснащувати гніздові рамки неповними листами вощини. У таких рамках бджоли внизу відбудовують трутневі стільники, в результаті чого виводиться маса трутнів. Навощувати так рамки допустимо тільки для посаджених в вулики природних роїв, які зазвичай не відбудовують трутневих стільників, а також рамки, призначені тільки для заповнення комірок медом.

 Постановка в вулик рамок для відбудови стільників

Рамки з вощиною ставлять у вулик, як зазначалося вище, при розширенні гнізд, постановці корпусів і магазинів, а також при утворенні нових сімей, причому роблять це тільки з появою в природі хоча б невеликого взятка. При розширенні гнізд рамку з вощиною ставлять у вулик поруч з останньою рамкою з розплодом. У міру відбудування стільників сім’ям підставляють нові рамки з вощиною.

При посадці рою в звичайний вулик (з рамкою 435х300 мм), коли сім’ї дають одночасно кілька рамок з вощиною, їх не можна ставити підряд, тому що  листи вощини під вагою бджіл нерідко обриваються. В такому випадку вощину слід чергувати з стільниками. У багатокорпусних вуликах гнізда розширюють постановкою цілих корпусів, в які при невеликому взятку поміщають (між рамками суші) кілька рамок з вощиною. З настанням же хорошого взятка можна давати корпуси, що мають більшість рамок з вощиною. У зменшених рамках таких вуликів обривів листів вощини, як правило, не буває.

Якщо бджіл поміщають у вуликах з піврамочними магазинами, то, перш ніж встановити на вулик магазинну надставку, з гнізда треба видалити стільники, вільні від розплоду, а замість них поставити рамки з вощиною. Під час хорошого взятка бджоли посилено виділяють віск, тому відбудова стільників повинна тривати протягом усього періоду, поки на вуликах стоять магазини. В останніх постійно тримають 2-3 напіврамки з вощиною, які в міру відбудови видаляють, а натомість ставлять нові.

на головну