Оборот стільників і їх оновлення

Весь комплект стільників не завжди знаходиться в вулику; в залежності від змін сили сім’ї та ходу медозбору кількість рамок у вулику то збільшують, то зменшують. Під час головного взятка у вуликах знаходиться весь комплект рамок. Восени при знятті корпусів і магазинів, а також при осінньому скорочення гнізд більше половини всіх стільників переносять з вулика на склад. Після виставки бджіл із зимівника, при весняному скороченні гнізд, кількість стільників у вуликах знову убуває, а запас їх в пасічному будиночку зростає. При розширенні гнізд запасні стільники зі складу поступово ставлять у вулики, а з настанням головного взятка знову використовується весь комплект стільників. Таким чином, рамки на пасіці знаходяться в постійному обороті.

На пасіці зазвичай не закріплюють за кожною сім’єю окремо визначений комплект стільників. Рамки, що надходять на склад при скороченні гнізд, зберігаються і в подальшому використовуються незалежно від того, в якій сім’ї вони відбудовувалися. Це спрощує зберігання стільників і організацію всіх пасічних робіт.

Старіння стільників

Наново відбудований стільник білого або злегка кремового кольору, складається він з чистого воску. Шматочок такого стільника плавиться на вогні без залишку. Але з плином часу стільник старіє, приходить в непридатність. Старіння відбувається не через псування воску, а в результаті відкладення в комірках стільника сторонніх речовин: при виведенні розплоду в них залишається кал личинок і кокони лялечок. У результаті у стільнику відбуваються такі зміни.

  1. Стільник поступово темніє. Після виходу двох поколінь розплоду він стає світло-коричневим, після виходу п’яти поколінь- коричневим, після десяти – темно-коричневим. Коли в комірках стільника виведуться 15 поколінь розплоду, він стає майже чорним, але його денця ще слабо просвічують. Надалі стільник абсолютно чорніє і денця вже не просвічують.
  2. Вага стільника збільшується. Якщо наново відбудований стільник у звичайній гніздовий рамці важить близько 150 г, то після виходу шести поколінь розплоду вага стільника подвоюється, а після виходу 15 поколінь вага його стає майже в 3 рази більша початкової. При цьому вага воскової частини стільника весь час залишається незмінною, а важчає стільник за рахунок нашарування невоскових речовин.
  3. Обсяг комірок зменшується, і вони з шестигранних поступово стають округлими. Після виходу 15 поколінь розплоду комірки стають настільки тісними, що в подальшому бджолам доводиться вигризати шари коконів, тому що інакше вивід розплоду в цих комірках стає неможливим.

Використання старих стільників сприяє поширенню заразних хвороб бджіл і розмноженню воскової молі; в зменшених комірках виводяться дрібні бджоли; нарешті, вигризання коконів зі старих стільників відволікає бджіл від інших робіт.

 Оновлення запасу стільників

Щоб уникнути зазначених несприятливих наслідків, на пасіці щорічно обновляють частину стільників, причому вибраковують найбільш старі стільники і організовують відбудову нових.

Масове відбракування стільників проводиться в основному два рази за сезон – при весняному та осінньому скорочення гнізд. Виймаючи з гнізд зайві, не покриті бджолами рамки, бджоляр в першу чергу видаляє старі темно-коричневі і чорні стільники, а також забруднені або неправильно відбудовані. Якщо на таких рамках є мед, його розпечатують ножем і стільник ставлять у вулик за розділову дошку, щоб бджоли перенесли мед в гніздо.

Рамки, що зібралися в пасічному будиночку, сортують. Все негідні для подальшого вживання стільники перетоплюють на віск, а правильно відбудовані, світло-коричневі і коричневі – прибирають на зберігання. При розширенні гнізд ці стільники знову поступово повертають у вулики. Таким чином, в процесі скорочення і розширення гнізд «відсіваються» все негідні стільники.

При утриманні родин у вуликах з рамками єдиного розміру (багатокорпусних, двокорпусних, лежаках) стільники бувають по черзі зайняті то розплодом, то медом. При великому запасі відбудованих рамок вони не так часто бувають зайняті розплодом, і тому старіють стільники порівняно повільно. Для поновлення стільників в таких вуликах досить щорічно бракувати 1/4 всієї їх кількості. У 12-рамкових вуликах з магазинами розплід бджоли вирощують зазвичай в гніздових рамках, і, отже, вони старіють набагато швидше. Тому для поновлення гніздових стільників в таких вуликах треба щорічно бракувати не менше 1/3 всієї їх кількості. Магазинні ж стільники, в яких не виводиться розплід, майже не змінюються і можуть служити невизначено довгий термін. Проте слід щорічно оновлювати і частину магазинних рамок, що дає можливість збільшити вихід товарного воску.

В результаті відбракування на пасіці щорічно вибуває досить багато стільників. Щоб при цьому загальна кількість стільників не знижувався, спад їх повинен поповнюватися шляхом відбудови нових.

Збільшення запасу стільників в зв’язку з ростом пасіки

Необхідно, щоб кількість стільників на пасіці зростала пропорційно зростанню числа сімей. На кожну нову сім’ю до кінця року повинен бути відбудований повний комплект стільників, тому що  щорічно при складанні плану молоді сім’ї з 1 січня включають в число основних родин і на них встановлюють завдання по виробництву продукції і приросту бджолиних сімей. Якщо ж нові сім’ї підуть в зиму без повного комплекту відбудованих рамок, то від цього знизиться кількість стільників, що припадає в середньому на одну сім’ю бджіл. При високому показнику приросту нових родин зниження може виявитися значним, і, повторюючись рік у рік, воно може погіршити стан пасіки аж до того, що зробить її неприбутковою. Нові сім’ї зазвичай не встигають відбудувати необхідну кількість стільників до кінця сезону, тому необхідну до комплекту кількість рамок повинні відбудувати за них сім’ї, що зимували.

на головну