Потреба пасіки в стільниках

Без стільників неможливе життя бджолиної сім’ї: в комірках стільників бджоли вирощують розплід, в них складають, переробляють і зберігають кормові запаси; на поверхні стільників розміщується все населення вулика. При нестачі відбудованих рамок прибутковість пасіки сильно знижується. Якщо навесні не вистачає стільників для розширення гнізд, то це затримує кладку яєць маткою, зменшує вивід молодих бджіл; сім’ї погано розвиваються і мало приносять меду. Особливо гостро відчувається брак стільників під час головного медозбору, коли дорога кожна година роботи. Якщо навіть бджоляр наростив багато робочих бджіл, але не подбав про створення запасу стільників, то бджоли, не маючи вільних комірок для розміщення принесеного ними нектару, не діятимуть і взяток залишиться невикористаним.

Щоб нарощування бджіл і медозбір протікали безперебійно, на пасіці завчасно створюють достатній запас відбудованих рамок. При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах на кожну сім’ю треба мати 40-50 відбудованих рамок, а в місцевостях з дуже сильним і короткочасним взятком – 60-70 рамок. При двокорпусному утриманні запасних стільників на кожну сім’ю має бути не менше 24 гніздових рамок; крім того, бажано, щоб був ще магазин, укомплектований напіврамками. У місцевостях з особливо сильним взятком слід мати три корпуси з відбудованими гніздовими рамками або ж замість третього корпусу два магазини з комплектами піврамок.

При використанні вуликів-лежаків кожну сім’ю забезпечують повним комплектом гніздових рамок відповідно місткості корпусу (наприклад 20 рамок), а в місцевостях з особливо сильним взятком для лежаків слід підготувати ще й магазини з відбудованими рамками. Якщо на пасіці утримують бджіл в однокорпусних вуликах з магазинами, то на кожну сім’ю потрібен повний комплект гніздових стільників і 2-3 відбудованих магазини, тобто 12 рамок гніздових і 20-30 магазинних (в залежності від сили взятка). На кожен нуклеус, що йде в зиму, треба запасти 3-4 відбудовані рамки.

на головну