Використання роїв для збільшення пасіки

Якщо бджоляр не прийме заздалегідь протироєвих заходів, то в кінці весни – першій половині літа багато бджолиних сімей можуть прийти в ройовий стан і відпустити рої. Період сезону, коли йде роїння бджіл, носить назву ройової пори.

Недоліки природного роїння

Природне роїння носить стихійний характер і не сприяє плановому розвитку бджільництва. В одні роки роїння буває бурхливий, роїв виходить занадто багато, а в інші – їх майже немає. Природне роїння заважає проведенню племінної роботи, тому що при ньому матки виводяться в різних сім’ях, в тому числі і в малопродуктивних. Рої нерідко прищеплюються по два-три разом (звалищні рої), і це заплутує облік віку і походження маток.

Готуючись до роїння, сім’я протягом одного-двох тижнів працює слабо, і матка скорочує яйцекладку; це зменшує нарощування, дощечку слід обпалити з нижньої сторони до обвуглювання і поскоблити; хороший привій виходить зі шматка старої дерев’яної кори або з розколотої на 2-3 частини непридатної для використання цеберця-липівки. Добре прищеплюються бджоли також на старому чорному стільнику. Коли бджоли зберуться на місці «прищепи», утворюючи суцільну масу, приступають до зняття рою. Для цього відкриту роївню підставляють під прищеплений рій і струшують в роївню щонайбільше бджіл; потім підвішують роївню трохи нижче місця прищепи, зачерпують бджіл, що залишилися великою дерев’яною ложкою (ополоником) або берестяним черпаком і висипають в роївню. Коли бджіл вже важко зачерпнути, то їх обережно скидаються з прищепи гілкою. Злетілі бджоли, трохи покружлявши, теж збираються в роївню. Дещо важче прибирати рої, прищеплені на стовбурі дерева, на огорожі і т.п. У таких випадках струсити бджіл в роївню не можна, їх зачерпують черпаком і висипають туди, а також поступово заганяють легким підкурювання з димаря. Залишки бджіл також скидаються гілкою, і вони, покружлявши, збираються в роївню. Коли всі бджоли будуть в роївне, її закривають, забирають в темне прохолодне приміщення (зимівник, льох) і витримують там до посадки у вулик.

Посадка рою у вулик

Рої можна садити в вулики вдень, але краще їх витримувати до вечора в зимівнику, після чого рої, посаджені в вулики, поводяться спокійніше. Перш ніж поміщати бджіл у вулик, його встановлюють на постійне місце на кілочки і формують в ньому гніздо. Для цього в вулики ставлять рамки з вощиною і стільниками, розміщуючи їх через одну, щоб листи вощини не обірвалися під вагою бджіл. З краю гнізда ставлять одну рамку з медом і пергою, а в середину гнізда перед самою посадкою рою – одну-дві рамки з відкритим розплодом (якщо його не дати, то посаджені рої нерідко відлітають з вулика). Всього в гніздо треба поміщати приблизно чотири рамки в розрахунку на 1 кг ройових бджіл.

Вулики, підготовлені для посадки роїв, встановлюють в затінку, тому що з вуликів, які перебувають на сонці, рої нерідко злітають. Перед посадкою у вулик рій зважують на терезах для визначення сили майбутньої сім’ї. Зважують бджіл разом з роївнею і з отриманого ваги віднімають вага порожньої роївні (вона повинна бути заздалегідь позначена збоку на її стінці). Сила рою визначається в залежності від пори року: ранній, травневий рій вагою 1,5-2 кг вважається хорошим, він може розвинутися в нормальну сім’ю, забезпечити себе кормом і дати мед господарству; через місяць рій такої ваги вважається слабким і не годиться для утворення самостійної сім’ї. У розпал ройової пори, в червні, хороший рій повинен важити 3-4 кг.

Для посадки рою ставлять на укомплектований рамками вулик порожній магазин або корпус вулика і в нього висипають з роївні бджіл прямо на рамки. Бджіл підганяють димом, поки вони не підуть у вулик на стільники, після чого гніздо покривають рядном і на вулик надягають кришку. Через добу після посадки рою гніздо оглядають, щоб з’ясувати, чи немає обривів штучної вощини. Подальший догляд за роєм нічим не відрізняється від звичайного догляду за сім’ями.

Догляд за родиною, що відпустила рій

У родині, що відпустила рій, залишається кілька запечатаних маточників. Якщо таку сім’ю надати самій собі, то вона в міру виходу молодих маток буде відпускати один рій за іншим, поки в вулику залишиться жменька бджіл. Рої будуть дрібні, нежиттєздатні. Щоб не допустити цього, бджоляр в день виходу рою оглядає сім’ю і видаляє з неї зайві маточники, за винятком одного, найбільшого, правильної форми. Напередодні виходу молодої матки сім’ю оглядають вдруге і знищують свищеві маточники, якщо вони виявляться. Якщо сім’я, що роїлася  відрізняється високою продуктивністю, то її маточники не знищують, а обережно вирізають і дають сім’ям, в яких необхідно змінити маток, або поміщають в нуклеуси.

на головну