Хвороби бджіл

Бджоли і їх личинки схильні до різних захворювань, що призводить до порушення життєдіяльності бджолиної сім’ї, а іноді і до її загибелі. Хворі сім’ї за своїм станом і продуктивності різко відрізняються від здорових: вони виходять із зимівлі слабкими, з великою кількістю мертвих бджіл, навесні повільно розвиваються, вирощують мало розплоду. Дорослі бджоли хворих сімей живуть недовго, вони малоактивні, слабо захищають гнізда, мляво і недружно літають на медозбір. Неблагополучні по хворобах пасіки дають мало продукції, не забезпечують запилення сільськогосподарських рослин і приносять збиток господарствам.

Встановлено прямий зв’язок між продуктивністю бджолиної сім’ї і числом бджіл у ній, хворих нозематозом. Збір бджолиними сім’ями меду знижується на 50-65%, якщо в них 30% бджіл заражені нозематозом; вони зовсім не дають продукції, якщо хворіють нозематозом 57% і більше дорослих бджіл. Сім’ї, що повністю складаються з нозематозних бджіл, вимирають. Сім’ї, які захворіли гнильцем, збирають меду в порівнянні зі здоровими на 20- 80% менше. Пізніше, якщо не застосувати заходів боротьби, сім’ї від гнильцю гинуть. Великі збитки завдають бджільництву і інші хвороби: акарапідоз, варроатоз, падевий токсикоз, отруєння отрутохімікатами. Нерідко великої шкоди завдають бджільництву паразити і хижаки бджіл.

Тільки здорові сім’ї виходять із зимівлі сильними, швидко розвиваються, активно працюють на запиленні рослин, виділяють багато воску і збирають багато меду. Для отримання високих медозборів і зростання пасіки необхідно вміти попереджати хвороби, а при їх появі – своєчасно ліквідувати.

на головну