Заходи по боротьбі з хворобами бджіл

Захист здорових сімей від хворіб і оздоровлення хворих – необхідна умова для отримання сильних і високопродуктивних сімей. Заходи щодо попередження хворіб на пасіці називають профілактикою. Всі бджолярі і керівники господарств зобов’язані систематично проводити заходи боротьби з хворобами бджіл. У них входять: профілактика незаразних і заразних хворіб, діагностика хворіб і оздоровлення сімей.

Профілактика хвороб

Для профілактики незаразних хворіб слід: утримувати бджіл у місцях з багатою медоносною рослинністю; поліпшувати кормову базу посівом медоносних рослин; проводити кочівлю бджіл до зацвітаючих медоносів; ставити пасіки в сухих місцях, добре захищених від вітрів; забезпечувати сім’ї достатньою кількістю доброякісних кормів; перевіряти мед на падь і при появі її в гніздах замінювати доброякісним кормом; регулярно проводити вибракування гніздових стільників; розміщати на пасіках тільки сильні високопродуктивні сім’ї з матками, які отримуються в результаті нерідного розведення. Такі сім’ї зимують без втрат, стійкі до хворіб, швидко розвиваються, енергійні в чищенні і охороні гнізда, а також в зборі пилку і нектару. Для збільшення продуктивності бджолиних сімей і підвищення їх стійкості до хворіб систематично проводять неродинне розведення бджіл. Розміщають сім’ї круглий рік у відремонтованих і утеплених вуликах, на правильно відбудованих бджолиних стільниках. У зимівниках не допускають підвищення температури вище 4 ° і відносній вологості вище 90%.

З метою профілактики незаразних хворіб застосовують передові науково обґрунтовані прийоми годівлі, утримання та розведення бджіл, а також систематично проводять санітарні заходи; в бджолиних сім’ях і на пасіці постійно підтримують чистоту.

У процесі життєдіяльності бджолиної сім’ї в гнізді накопичуються випорожнення дорослих бджіл і личинок, сорочечки останніх, кокони лялечок, зіпсована перга, трупи бджіл. Особливо багато накопичується трупів бджіл, зіпсованих стільників і цвілої перги взимку. У них можуть міститися збудники заразних хворіб і розвиватися різні паразити бджіл (комахи, кліщі, гризуни), які погіршують умови життя бджолиних сімей. Скупчення їх створює нездорову, антисанітарну обстановку. Чистоту в гніздах підтримують протягом усього літа. Рамки, вуликів корпусу, дно, вставні дошки періодично дезінфікують. Територію пасіки також підтримують в чистоті. Трупи бджіл, що збираються з дна, спалюють або закопують в землю, тому що в них можуть міститися збудники заразних хворіб. Систематично вибраковують неправильно відбудовані і слабо просвічувані на світло стільники. Будівництво нових стільників сприяє санітарній очистці гнізда від скупчення бруду.

На пасіці працюють в халаті. Перед роботою і під час роботи миють руки з милом. Вулики і бджолиний інвентар: медогонки, стамеску, маткові клітинки, годівниці – тримають у чистоті і після вживання миють і дезінфікують. Склади для зберігання продукції бджільництва – меду, стільників, воску, мерви і вощини – захищають від нападу бджіл та інших комах шляхом установки у вікнах приміщень марлевих сіток. Тару, в якій зберігається продукція бджільництва, тримають закритою. Вживають заходів до знищення гризунів.

З метою профілактики вживають заходів проти занесення на пасіку збудників інфекційних хворіб. Маток і бджолині сім’ї набувають тільки з таких пасік, на яких немає заразних хворіб. Вулики і будь-який старий бджолиний інвентар, отриманий з інших господарств, ретельно дезінфікують.

На кожній пасіці повинен бути ветеринарно-санітарний паспорт, на підставі якого видається ветеринарне свідоцтво на перевезення (кочівлю), пересилання, продаж бджіл і продуктів бджільництва.

На територію пасіки забороняється допускати сторонніх осіб.

У разі захворювання або загибелі бджіл бджоляр повідомляє про це ветеринарного лікаря господарства, ветеринарну установу і старшого районного зоотехніка по бджільництву. Ветеринарні фахівці державної ветеринарної мережі та господарств організовують і проводять діагностичні дослідження, лікувально-профілактичні заходи та дезінфекцію на пасіці, а при виникненні інфекційних та інвазійних захворювань бджіл – заходи щодо їх ліквідації відповідно до діючої інструкції з попередження і ліквідації заразних хворіб бджіл.

Діагностика хворіб

З будь-якою хворобою можна успішно боротися тільки тоді, коли вона швидко виявлена, правильно визначена і встановлена причина її виникнення. Тоді, усуваючи причину хвороби, можна успішно боротися з нею. Вчення про правильне визначення хвороби називається діагностикою. Перші ознаки хвороби встановлюють на пасіці. За зовнішніми ознаками, характерним для кожної хвороби, на пасіці ставлять попередній діагноз. При виявленні на пасіці будь-якої інфекційної хвороби або підозрі на неї негайно посилають в найближчу лабораторію відповідний матеріал для остаточного встановлення діагнозу.

Пересилання матеріалів на дослідження. При хворобах розплоду на дослідження посилають зразки стільників, розміром 10Х15 см. На зразках повинні бути хворі та загиблі личинки або лялечки. Зразки стільника упаковують, не обертаючи папером, в дерев’яний ящик (внутрішні розміри його 15X15X4 см), на дні і кришці якого зсередини прикріплено по два брусочки.

При хворобах дорослих бджіл для дослідження відбирають по 50 хворих або недавно загиблих бджіл від 3-5 найбільш постраждалих сімей; упаковують їх в сірникові коробки або пакети, на яких позначають номери сімей. У тому випадку, якщо бджолині сім’ї загинули повністю, відбирають по 50 бджіл з верхнього шару підмору, а також зразки меду і відправляють в лабораторію з додатком відомостей про час загибелі сім’ї та даних її огляду (місце розташування мертвих бджіл і матки, забруднення стільників випорожненнями бджіл, кількість меду, що залишився і його розташування на стільниках). Для дослідження на вірусний параліч хворих, але ще живих бджіл (чорних) кладуть в поліетиленовий мішок, заливають медом і швидко доставляють в лабораторію. Для дослідження на хімічні отруєння посилають 400-600 бджіл (1 склянка) в поліетиленовому мішку або в чистому скляному посуді (доставляють в лабораторію в той же або на інший день).

Пробу недоброякісного меду (5-100 г) для виявлення паді посилають в поліетиленовому мішку або в закритому скляному посуді; комах – паразитів і хижаків бджіл – з жорсткими покривами упаковують між шарами вати; комах з м’якими покривами поміщають у флакони з 10-процентним розчином формаліну або 70-відсотковим спиртом або заливають медом.

Зібраний матеріал відправляють кур’єром або ж поштою. Одночасно надсилають супровідний лист, в якому вказують, кому належить пасіка, прізвище бджоляра, поштову адресу, дату взяття матеріалу, кількість сімей на пасіці, коли помічено захворювання, детально описують ознаки хвороби.

Карантин. Накладають його, згідно з інструкцією по боротьбі з хворобами бджіл, на пасіки, неблагополучні по американському і європейському гнильцю, акарапідозу, варроатозу і браулезу, щоб не допустити поширення цих хворіб на інші пасіки. Якщо ветеринарна лабораторія підтвердить захворювання бджіл американським або європейським гнильцем, акарапідозом, варроатозом або браулезом, то бджоляр зобов’язаний сповістити про це сусідні пасіки, ветеринарного лікаря колгоспу чи радгоспу, а також фахівця з бджільництва районного виробничого управління сільського господарства. Карантин накладає районна Рада депутатів за поданням головного ветеринарного лікаря району. З карантинових пасік заборонено продаж бджолиних сімей, маток, роїв. Карантинні заходи припиняють на наступний рік після повного оздоровлення пасіки.

Оздоровлення сімей

За встановлення діагнозу хвороби негайно приступають до оздоровлення сімей. Спочатку проводять огляд всієї пасіки для виявлення хворих сімей, визначають їх стан. Потім складають план проведення оздоровчих заходів. Передбачають кількість лікувальних і дезінфікуючих засобів, потребу у запасних вуликах, вощині, цукрі. Перевіряють справність паяльної лампи, гідропульта та іншої апаратури. Вживають заходів до усунення безматочних і слабких сімей, до видалення старих, непридатних стільників, скорочення гнізд.

Для проведення оздоровчих заходів на великих пасіках сім’ї, хворі гнильцем, ізолюють на окремій ділянці (ізолятор). Оглядають сім’ї на неблагополучній пасіці кілька разів через кожні 10-15 днів; нововиявлені при цьому сім’ї відправляють на пасіку-ізолятор. Таку пасіку створюють тимчасово тільки для невідкладного проведення заходів з ліквідації хвороби. На пасіках з великим ступенем ураження гнильцем (до 30% сімей і більше) оздоровчі заходи проводять в 2-3 прийоми. Хворі сім’ї таких пасік піддають перегону. Спочатку переганяють сильні сім’ї, передаючи розплід слабким, а через 10-15 днів переганяють інші.

Дезінфекція

У боротьбі із заразними хворобами важливе значення має дезінфекція. У бджільництві мета її полягає в охороні від заразних хворіб здорових і оздоровленні хворих бджолиних сімей шляхом знищення збудників цих хворіб. Розрізняють дезінфекцію профілактичну, поточну і заключну.

Профілактичну дезінфекцію проводять на пасіці, де немає хворих бджіл, щоб оберегти здорові сім’ї від заразних хворіб. Поточній та заключній дезінфекції піддають пасіки, на яких бджолині сім’ї вражені будь-якоюї заразною хворобою. Поточна дезінфекція поєднується завжди з іншими оздоровчими заходами: перегоном бджіл в нові вулики, лікуванням, поліпшенням утримання бджіл. Дезінфекцію проводять регулярно, багаторазово протягом усього часу, поки на пасіці є хворі бджоли або розплід. До поточної дезінфекції відносять систематичне миття рук при роботі з хворими сім’ями, знищення трупів бджіл від хворих сімей, знезараження стільників, халатів, пасічних будівель тощо. Перед дезінфекцією всі предмети та інвентар, що підлягають знезараженню, попередньо готують: їх миють гарячою водою, очищають стамескою , знову миють, а потім дезінфікують.

Заключна дезінфекція – це ретельне знезаражування всього, що може містити заразний початок на пасіці після видалення джерела заразної хвороби (в результаті оздоровчих заходів або переведенні хворих сімей в інше місце, розташоване не ближче 5 км).

Дезінфікуючі засоби

Для дезінфекції використовують різні засоби. Їх ділять на фізичні і хімічні.

До фізичних відносять кип’ятіння, обпалення вогнем, прогрівання сухим жаром, спалювання.

Кип’ятіння заражених предметів у воді – найпоширеніший спосіб дезінфекції. Застосовують для дезінфекції халатів, рушників, ряднин, металевого інвентарю і дерев’яних виробів – рамок, розділових дошок, клітинок для пересилання маток тощо. Щоб посилити знезаражуючу дію кип’ятіння, до 4 частин гарячої води додають 1 частину зольного лугу. Кип’ятіння у воді або у воді з додаванням зольного лугу вбиває всіх збудників хворіб бджіл, за винятком збудника американського гнильцю. При захворюванні бджіл американським гнильцем заражені предмети кип’ятять у воді, в яку додають 2% вуглекислої або каустичної соди і зеленого мила.

Випалювання – широко поширений спосіб дезінфекції в бджільництві. Його застосовують для дезінфекції вуликів і їх частин, рамок, дерев’яних годівниць і іншого інвентарю з дерева. Найзручніше для дезінфекції обпаленням користуватися паяльною лампою. Дезінфікують також палаючим тампоном з вати на довгому пінцеті. Його змочують бензином або денатурованим спиртом і підпалюють. Дерев’яні предмети попередньо очищають стамескою, відмивають від прополісу, воску, слідів проносу і ін. Підготовлені предмети рівномірно обпалюють вогнем до легкого побуріння.

Прогрівання сухим жаром також застосовують в бджільництві. Для цієї мети використовують добре нагріту праску. Прасування ряднин, халатів, рушників, утеплювачів (подушок) та інших подібних предметів – надійний засіб дезінфекції.

Збудників хворіб знищують спалюванням. Спалюють трупи бджіл і непригідні матеріали.

Широко застосовуються в бджільництві хімічні засоби дезінфекції. До них відноситься дезінфекція свіжогашеним вапном, зольним лугом, формаліном, хлораміном.

Свіжогашене вапно готують з негашеного (окису кальцію)- твердих грудок жовтувато-білого кольору (зберігають у сухому місці в щільно закривається тарі). При додаванні до 1 кг негашеного вапна 1 л води відбувається бурхлива реакція, що супроводжується виділенням тепла. Необхідно берегти себе від бризок, тому що вони викликають опіки. До пухкому порошку гашеного вапна додають 8 л води і отримують 10-відсотковий розчин вапна. Розчин вживають для побілки стін і стелі зимівника. Поливають ним місця стоянки вуликів з бджолиними сім’ями, зараженими гнильцем, після перегону таких сімей або видалення на іншу пасіку. Місце стоянки вуликів попередньо очищають від сміття.

Формалін – світла, прозора рідина з їдким запахом, при тривалому стоянні утворює пластівчастий осад; надходить у продаж 40 відсотковий розчин формаліну. Зберігають його в темному прохолодному приміщенні в щільно закупореній сулії. Для водної дезінфекції готують 4-відсотковий розчин, для чого беруть 1 частину продажного формаліну і 9 частин води. Стільники зволожують, занурюючи в розчин або обприскуючи ним з гідропульта, обприскувача або ж з ковша з отворами в дні.

Зольний луг готують з золи, одержуваної після спалювання дров. Золу просівають і зберігають не більше шести місяців в сухому місці в посуді, що оберігає від вологи. До 1 кг сухої золи доливають 5 л води, кип’ятять при помішуванні 2 години, остуджують, фільтрують через сито або матерію і отримують основний розчин зольного лугу.

В золі міститься близько однієї третини розчинних лужних речовин. Тому основний розчин лугу містить лугу 6-7%. Щоб отримати дезінфікуючий розчин лугу для роботи, основний розчин розводять 3-4 частинами гарячої води.

Хлорамін (4-відсотковий), активований хлористим амонієм, вживають для дезінфекції стільників і вуликів при захворюванні бджіл європейським гнильцем. Для приготування розчину хлораміну відведену кількість води, наприклад 10 л, розливають порівну в дві каструлі. В одну всипають відважену кількість хлораміну (400 г), в іншу – хлористий амоній (400 г). Після повного розчинення тої таі іншої речовини розчини зливають разом і швидко використовують для обробки стільників або вуликів.

Хінозол – жовтий порошок, добре розчинний у воді. Для дезінфекції стільників при захворюванні бджіл європейським гнильцем використовують 2-процентний водний розчин хінозолу.

Міцна оцтова кислота (есенція) – прозора рідина різко кислого запаху, продається в спеціальних (тригранних) флаконах з поділками. Вживається для дезінфекції стільників і вуликів при нозематозі. Поводитися з есенцією треба обережно, тому що вона викликає опік шкіри і слизових оболонок очей.

Сірчистий газ – задушливий, жовтувато-білого кольору; отримують його, спалюючи горючу сірку (сірчистий колір, черенкова сірку) з дотриманням протипожежних заходів і заходів проти отруєння. Сірчистий газ отруйний для людини і бджіл. Мікробів не вбиває. Застосовують для дезінфекції стільників проти воскової молі.

Гексахлоран технічний – тверда кристалічна летюча речовина жовтувато-білого кольору із запахом цвілі. Отруйний для людини і бджіл. Випускається також у вигляді 12- і 25-процентного дусту – препарату білого, світло-сірого або темно-сірого кольору. Застосовують для знищення мурашників, мухи-сенотаінії та інших шкідливих комах.

Аптечка на пасіці

Засоби для дезінфекції та лікувальні засоби зберігають в окремій закритій шафі. У спеціальному журналі зазначають дату отримання ліків, дезінфікуючих засобів та їх кількість, а також їх витрачання. В аптечці знаходяться: мило, нашатирний спирт, негашене вапно, нафталін, гексахлоран, сірка, фенотіазін, формалін. Ці засоби поповнюються і іншими, в залежності від появи на пасіці тих чи інших хворіб. У розпорядженні бджоляра повинні бути гідропульт (обприскувач), паяльна лампа, халати.

на головну