Незаразні хвороби бджіл

Від незаразних хворіб гинуть як дорослі особини, так і розплід; ці хвороби завдають великих втрат, викликаючи сильне ослаблення сімей і їх загибель. До незаразних хворіб відносять кормові токсикози, голодування, застуджений і завмерлий розплід. Розрізняють такі кормові токсикози: падевий, пилкової, нектарний і хімічний.

Падевий токсикоз

Падевий токсикоз – хвороба бджолиних сімей, що викликається отруєнням падевим медом (стор. Мед, Товарні якості меду). Якість паді залежить від виду рослин, з яких її збирають бджоли, і від розвитку в ній деяких бактерій і грибів, що виділяють отруйні речовини. Падевий токсикоз викликає у дорослих бджіл і личинок розлад травлення і руйнування кишечника. Влітку хвороба супроводжується загибеллю бджіл-збиральництва і личинок, а взимку – проносом і загибеллю сімей.

Ознаки хвороби. Бджоли збирають падь з листя дерев; в гніздах знаходиться падевий мед; взимку і навесні на стінках вулика і стільниках сліди проносу і масова загибель бджіл. У хворих бджіл середня кишка стає в’ялою, набуває синювато-чорний, коричневий або бурий колір і легко рветься (кол. Табл. VIII, В, 4). Присутність паді визначають лабораторним дослідженням (див. Стор. Мед, Визначення паді в меді).

Болезни пчел

Таблиця VIII. Хвороби бджіл:

А – розплід, вражений американським гнильцем: в колі – видимий під мікроскопом збудник хвороби бацила ларве (зліва – вегетативна форма, праворуч – спори) Б – розплід, уражений європейським гнильцем: в колі – видимий під мікроскопом збудник хвороби стрептокок плютон. Б – токсикози (отруєння) бджіл:

Кишечник робочої бджоли (вгорі – середня, в середині – тонка, внизу – задня кишка з останнім сегментом і жалом): 1 – кишечник здорової бджоли (середня кишка з явною пігментацією); 2 – він же при хімічному токсикозі (середня кишка укорочена, омертвіли, майже порожня); 3 – при пилкової токсикозі (кишечник жовто-охряного кольору, переповнений неперетравленої пилком); 4 – при падевому токсикозі (кишечник синювато чорного кольору, переповнений); 5 – при нозематозі (кишечник переповнений, середня кишка молочно-білого кольору)

Попередження хвороби. Організовують посів медоносів з таким розрахунком, щоб їх цвітіння припадало на безвзятковий період. Падевий мед видаляють із гнізд. На зиму залишають в гніздах мед хорошої якості; частина кормового меду замінюють цукровим сиропом.

Заходи боротьби. Сім’ям, які постраждали взимку від падевого меду, дають квітковий мед або цукор-рафінад, змочений водою. У зимівнику знижують температуру до – 1 °, проводять надранню виставку сімей для очисного обльоту, постачають їх доброякісним кормом і утеплюють гнізда.

Пилковий токсикоз

Пилковий токсикоз – хвороба бджолиних сімей, при якій гинуть молоді бджоли-годувальниці. Викликається він отруєнням бджіл пилком отруйних рослин: чемериці, цибулі, аконіту, жимолості, жовтцю, підбілу, багна, крестовника і деяких інших. Іноді хвороба з’являється від харчування бджіл зіпсованої пилком неотруйних рослин.

Ознаки хвороби. Хворіють і гинуть молоді бджоли. Загибель спостерігається в травні, рідше в червні, липні. Черевце таких бджіл збільшене, кишечник наповнений густим вмістом жовто-охряного кольору (кол. Табл. VIII, В, 3). Хворі і загиблі бджоли купами лежать перед вічком.

Заходи боротьби. Хворим сім’ям дають протягом 1-2 днів по 0,5-1 л рідкого цукрового сиропу або розведеного водою меду. Хвороба нетривала. При затяжній хворобі видаляють із гнізд рамки з пергою.

Нектарний токсикоз

Ця хвороба викликана отруєнням бджіл нектаром отруйних рослин.

Ознаки хвороби. Протягом дня захворює велика кількість бджіл-збиральниць. Хворі бджоли лежать на дні вулика або плазують біля вуликів, їх кишечник без особливих змін. Багато бджіл одужують, що є важливою ознакою для постановки діагнозу на цю хворобу. В одній і тій же місцевості хвороба збігається з цвітінням і збором нектару з отруйної рослини якогось певного виду.

Заходи боротьби. Стільники зі свіжим отруйним наприском нектару видаляють. Кожній хворий сім’ї дають 1-2 дня по 0,5-1,0 л рідкого цукрового сиропу або розведеного меду. У зоні льоту бджіл слід висівати медоносні рослини з таким розрахунком, щоб цвітіння їх збігалося з цвітінням отруйних рослин. Хвороба нетривала.

Хімічний токсикоз

Викликається отруєнням бджіл отрутами, застосовуваними для боротьби зі шкідниками сільського і лісового господарства.

Ознаки хвороби. Масова загибель бджіл настає в той же або на інший день після проведення хімічної боротьби зі шкідливими комахами. Постраждалі бджоли знаходяться на дні вуликів, перед льотками і на території пасіки. Вони ледь повзають, легко зриваються зі стільників, швидко гинуть. При зборі отруєного пилку хвороба протікає повільно. Тоді гинуть переважно бджоли-годувальниці і личинки. Нерідко хвороба супроводжується проносом. Середня кишка бджіл при отруєнні мінеральними отрутами вкорочена і має склоподібний вигляд (кол. Табл. VIII, В, 2). При підозрі на отруєння відбирають пробу свіжозагиблих бджіл і посилають її на дослідження.

Попередження хвороби. Обприскують рослини до їх цвітіння. Обприскування садів та інших сільськогосподарських рослин мікробіологічними препаратами – ентобактеріном, дендробацілін, боверин – нешкідливі для бджіл. При обробці рослин хімічними отрутами господарства і організації повинні заздалегідь повідомляти власників бджіл про час проведення заходів по боротьбі з шкідливими комахами. До початку таких робіт пасіки вивозять за 5 км від місця обробки рослин. Якщо неможливо вивезти бджолині сім’ї, то вулики прибирають в темні прохолодні приміщення або сім’ї містять на пасіці в закритих вуликах. При цьому на вулики ставлять заповнені порожніми стільниками додаткові корпуси або магазинні надставки, зверху прибивають раму з металевою сіткою, закривають дахом, льоток щільно закривають дерев’яним вкладишем. Щодня сім’ям дають воду. При обробці рослин миш’яковистим і фтористими препаратами не допускають вильоту бджіл протягом чотирьох діб; гексахлораном, тіофосом і вофатоксом – протягом трьох діб; метафосом – двох діб; анабазином, нікотином і піретрумом – протягом п’яти годин.

Заходи боротьби. Хворі сім’ї підгодовують 3-4 дня рідким цукровим сиропом (1 частина цукру і 3 частини води). Якщо хвороба затягується, видаляють із гнізд стільники з пергою і перетоплюють їх на віск.

Голодування

Голодування – ослаблення і загибель бджолиних сімей від нестачі корму. Розрізняють голодування вуглеводне (при нестачі меду) і білкове (при нестачі перги).

Ознаки вуглеводного голодування. У безвзяточний час сім’я, де витрачені кормові запаси, залишає своє гніздо і перелітає до будь-якої іншої сім’ї або розлітається по кільком сім’ям. Взимку голодування сімей супроводжується загибеллю бджіл. Голодуючі бджоли швидко слабшають, ціпеніють і надалі гинуть. Бджоли, які загинули від голоду, мають характерний вигляд: залишаються на стільниках, багато їх знаходиться в порожніх клітинках, звернених головою всередину комірок.

Ознаки білкового голодування. Навесні при нестачі в гніздах перги розвиток розплоду затримується. Бджоли, що народжуються бувають недорозвиненими, неповноцінними, нежиттєздатними. Бджоли-годувальниці швидко старіють, набувають чорного кольору і передчасно гинуть.

Попередження голодування. На зиму кожній родині залишають відповідну кількість кормових запасів (див. стор. Заготівля кормових запасів для бджіл); навесні у вуликах повинно бути не менше 8-10 кг меду і 2-3 стільника з пергою.

Заходи боротьби. Голодуючі сім’ї забезпечують кормовими запасами – стільниками з медом – або підгодовують цукровим сиропом, а при відсутності перги – білковим кормом.

Завмерлий розплід

Завмерлий розплід – хвороба бджолиних сімей, викликана тривалим близькоспорідненим розведенням. Вимирають окремі личинки і лялечки. Загальний вигляд розплоду при цьому нагадує захворювання гнильцем.

Ознаки хвороби. Розплід гине в різному віці, частіше в стадії лялечки, іноді личинки і навіть яйця. Личинки по консистенції м’які, вологі, легко видаляються з комірок. Вони мають сіруватий відтінок, злегка тягучі, у міру висихання набувають коричневого кольору, не мають запаху або іноді видають кислуватий запах. Тільки що сформовані білі і пігментовані загиблі лялечки кілька менших розмірів, ніж нормально розвинені. Особливо недорозвинене їх черевце. Трупи таких лялечок можна виявити перед вічком вулика на землі. При цій хворобі гинуть як бджолині, так і трутневі личинки і лялечки. Можлива також загибель не тільки розплоду, але і бджіл, які недавно вийшли з комірок. Вони бувають з недорозвиненими крилами і не можуть літати. Здорові бджоли їх викидають з вулика. Кількість загиблих лялечок по відношенню до тих, що нормально розвиваються не перевищує 5%.

Попередження хвороби і заходи боротьби. Усувають близькоспоріднене розведення, змінюючи маток на плодових з інших пасік. Для цього періодично, через кожні 3-4 роки, завозять плодових маток з пасік, що знаходяться на відстані не ближче 20-30 км.

Застуджений розплід

Застуджений розплід. Хвороба викликається охолоджуванням гнізда, що супроводжується вимиранням личинок і лялечок.

Ознаки хвороби. Суцільні ділянки загиблого розплоду на крайніх стільниках або знизу гнізда. Уражається розплід різного віку. Вражений запечатаний розплід можна виявити тоді, коли бджоли почнуть розгризати кришечки, очищати комірки. Колір запечатаного розплоду спочатку сіруватий, потім темно-бурий. Консистенція водяниста; запах відсутній або ж відчувається запах сірководню. Застуджений незапечатаний розплід чорніє.

Попередження хвороби. З ранньої весни гнізда бджолиних сімей скорочують і добре утеплюють, бджіл забезпечують достатніми запасами корму.

Заходи боротьби. Стільники з великою кількістю загиблого розплоду видаляють, гнізда скорочують і добре утеплюють.

на головну