Паразити бджолиної сім’ї і хижаки бджіл

Послаблюють і навіть гублять бджолині сім’ї нерідко також деякі комахи, кліщі, гризуни і птиці. Їх ділять на паразитів і хижаків бджолиної сім’ї. Паразити живуть в бджолиній сім’ї і харчуються за її рахунок. Хижаки живуть поза вуликами, нападають на сім’ї і викрадають мед або льотних бджіл.

Паразити бджолиної сім’ї

До них відносяться воскова міль щипавка, деякі жуки, кліщі і миші. Всі вони постійно або тривалий час живуть в бджолиному гнізді і харчуються воском, пергою, медом, деревом (вулика, рамок), утеплювачем, трупами бджіл і личинок, а деякі з них – живими бджолами.

Воскова міль. Восковою міллю називають нічних метеликів, гусениці яких живляться воском. Існує два види молі – велика і мала. Довжина тіла метелика великої воскової молі 15-20 мм. Розмах її крил 30-35 мм. Передні крила біля основи попелясто-сірого, а ззаду жовто-бурого кольору, задні – сіруватого кольору з декількома темними рисками, розташованими по краю, протилежного основи (рис. 105). Метелик малої воскової молі дещо менший за розмірами; крила у нього рівномірної сріблясто-сірого забарвлення, голова жовтувата.

Восковая моль

Рис. 105. Воскова міль: 1-7 – велика воскова міль; 1 – стільник, уражений міллю; 2 – гусениця; 3 – кокон; 4 – лялечка; 5 – метелик-самець; 6 – метелик-самка; 7 – яйця; 8-10 – мала воскова міль; 8 – гусениця; 9 – лялечки; 10 – метелик-самка.

Метелики обох молей відкладають в стільниках яйця, з яких виходять гусениці. Гусениці великої і малої молі мають такий спосіб життя. Вони харчуються головним чином воском, внаслідок чого можуть зруйнувати велику кількість стільників у вуликах і на складах. Свої ходи в стільниках вони затягують павутиною. У кутах і щілинах вуликів або під рядниною вони заляльковуються і прядуть брудно-сірі сигароподібні кокони. Нерідко гусениці воскової молі, роблячи ходи серед розплоду, викликають його загибель. У таких випадках серед запечатаного здорового розплоду зустрічаються ділянки загиблого. Вони розташовані зазвичай прямими і петлеподібними лініями. Пошкоджений міллю розплід бджоли запечатують тільки з країв, залишаючи в середині кришечки великий круглий отвір. Краї кришечки рівні, потовщені і трохи подовжені (рис. 106).

Рис. 106. Розплід, уражений восковою міллю.

Через отвори в кришечках видно білі або пігментовані, добре сформовані лялечки. При розгляданні лялечок, витягнутих з комірок, можна помітити, що у них пошкоджені крила і ніжки, черевце покрите «пряжею» і випорожненнями личинок молі, середостіння комірок з ураженим міллю розплодом продірявлені. Воскова міль розвивається частіше в слабких бджолиних сім’ях і в сім’ях, залишених в нескорочених гніздах.

Заходи боротьби. Навесні сім’ї розміщують в скорочених гніздах, у вуликах підтримують чистоту; стільники зберігають в сховищах або в спеціальних шафах. Взимку стільники зберігають в неопалюваних приміщеннях: при 10 ° морозу і нижче моль гине в будь-якій стадії свого розвитку.

Сім’ї, які сильно постраждали від молі, пересаджують в інші вулики на стільники, які не заражені міллю. Стільники, сильно пошкоджені міллю, перетоплюють на віск. Зі стільника з ураженим розплодом гусениць молі виганяють шляхом легкого постукування по рамці стамескою або ножем (над рядниною або аркушем паперу). Від ударів гусениці молі випадають зі стільника, потім їх знищують.

Стільники, що зберігаються на складах, обкурюють сірчистим газом. На 1 м3 приміщення, яке зазнає обкурювання, спалюють для отримання сірчистого газу 50 г порошку горючої сірки. Необхідно уникати витоку газу з приміщення. Стільники обкурюють тричі: після першої обробки вдруге обкурюють через 7-10 днів і в третій раз – через 15-20 днів після другого обкурювання. Якщо уражених стільників трохи, то їх обкурюють у вулику. Стільники в нього ставлять на відстані 0,2-0,3 см один від другого. Вулик закривають дахом. Всі щілини замазують глиною. Потім в димар з розжареним вугіллям насипають заздалегідь відважену кількість горючої сірки (25 г на корпус вулика). Струмінь білого диму з димаря направляють у вулик через льоток. Після того як сірка згорить, вічко щільно закривають.

Велику кількість стільників обкурюють в корпусах вуликів, поставлених в кілька поверхів над порожнім вуликом з бічної втулкою. Верхній корпус застеляють в 2-3 шари папером і закривають дахом. Потім в глиняний горщик з розжареним вугіллям насипають горючу сірку, попередньо відваживши її відповідно до об’єму простору, що обкурюють. Горщик з сіркою, що загорілася, ставлять на сковорідку в нижній порожній вулик через боковий втулковий отвір, який відразу закривають. Обкурені стільники в корпусах вуликів витримують не менше доби. Перед використанням їх провітрюють. Газ, що одержують при згорянні сірки, отруйний для людини і бджіл. Тому обкурюють обережно, дотримуючись також і протипожежних заходів.

Шинковий шкіроїд – жук чорного кольору, довжиною 8 мм, шириною 3,5 мм, з поперечними сірувато-коричневими смугами на передній частині надкрил і з чорними точками на кожній смужці (рис. 107). Яйця відкладає в смітті вуликів. З яйця виводиться личинка. Вона білого кольору, покрита червоно-коричневими волосками. Довжина її спочатку 2 мм, а після закінчення росту до 15 мм. Шинковий шкіроїд харчується пергою, іноді розплодом і трупами бджіл, а також утеплювачем, деревом рамок і вулика, просвердлюючи в них ходи. На складах він псує рамки, пергу і стільники.

Ветчинный кожеед

Рис. 107. Шинковий шкіроїд: 1 – жук; 2 – лялечка; 3 – личинка.

Заходи боротьби. У вуликах підтримують чистоту, провітрюють і сушать утеплювач. Сховища стільників регулярно провітрюють і оглядають. У разі необхідності їх обробляють сірчистим газом з розрахунку 50 г на 1 м3 обсягу.

Вуховертка – комаха коричневого кольору з подовженим тілом (рис. 108). На хвостовому кінці вона несе щипці, що складаються з двох твердих гачків. У неї великі очі, довгі вусики і гризучі ротові органи, спрямовані вперед. Живе щипавка в утеплюючому матеріалі, харчується пергою, мертвими, а іноді і живими бджолами. Зустрічається вона частіше на пасіках, розташованих в садах і на овочевих плантаціях.

Уховертка

Рис. 108. Вуховертка: 1 – надкрила; 2 – крило; 3 – церки.

Заходи боротьби. Сушать на сонці утеплювач. Чистять дно вуликів. Змащують кілочки під вуликами автолом, нафтою з додаванням 5-10% гексахлорану.

Миші. Восени або взимку вони проникають у вулики і можуть жити в них до весни, харчуються пергою, медом, мертвими, а іноді і живими бджолами; руйнують стільники. Появу мишей в вуликах визначають при огляді підмору. У ньому знаходять випорожнення мишей і залишки з’їджених бджіл: лапки, крильця, хітинові сегменти. Бджоли не виносять мишачого запаху. Вони не приймають стільники, пошкоджені мишами. Якщо бджіл посадити у вулик, в якому жили миші, вони покинуть його.

Заходи боротьби. Вулики систематично оглядають і в разі необхідності ремонтують, закладаючи в них щілини. Восени до льотків прибивають металеві загороджувачі. Стільники зберігають в сховищах або в щільних, недоступних для мишей ящиках (шафах). Зимівник перед постановкою в них бджіл оглядають і всі мишачі нори замазують глиною з битим склом. Для винищення мишей застосовують різні мишоловки; знищують їх також хімічними і бактеріологічними засобами, які додають до принад. Для приготування приманок використовують зерна пшениці, вівса, ячменю, кукурудзи, хлібної крихти, борошна, комбікорму і 10-15% меду або розтертих стільників, що містять мед і пергу. До суміші додають отруту. Принади розкладають протягом 2-3 днів поспіль, порціями по 50-500 м

Всі щілини закладають залізом, цементом або глиною зі склом (10 частин цементу або глини і 1 частина битого скла).

Хижаки бджолиної сім’ї.

Їх поділяють на хижаків меду і хижаків бджіл. До хижакам меду відносять: ос, шершнів, мурах, метелика «мертва голова».

Оси нападають на бджолині сім’ї частіше восени, викрадають мед, іноді і самих бджіл для годування своїх личинок.

Заходи боротьби. Влітку розоряють осині гнізда, навесні знищують поодиноко літаючих особин. На пасіках ставлять пастки – пляшки зі світлого скла з конусоподібними шийками. У пляшку наливають медо-пергових розчин (на 1/4 об’єму). Готують його з обрізків стільників, що містять мед і пергу; обрізки заливають водою і витримують в теплому місці протягом доби. Перед розливом в пляшки рідину фільтрують через полотно.

Мурахи проникають в гнізда бджолиних сімей і нерідко забирають багато меду. Іноді вони влаштовують свої гнізда в утеплюючому матеріалі. Деякі види мурашок ловлять на льотках бджіл і знищують їх.

Заходи боротьби. В радіусі 100-150 м навколо пасіки мурашники зрізають лопатою і заливають нафтою або гасом, можна також засипати негашеним вапном. При виявленні великої кількості мурах у вуликах сім’ї бджіл пересаджують в інші вулики, а вивільнені очищають. Кілочки вуликів обмазують автолом, нафтою з додаванням 5-10% гексахлорану або тіофосу.

Метелик «мертва голова» (рис. 109). Він великих розмірів зі специфічним малюнком на спині, що нагадує череп з кістками. У вулик проникає вечорами, викрадає значну кількість меду і викликає сильне занепокоєння бджіл.

Бабочка «мертвая голова»

Рис 109. Метелик «мертва голова».

Заходи боротьби. При масовому розповсюдженні метелики льотки загратовують дротяною сіткою з комірками 8-9 мм, через які можуть проникати бджоли і трутні, але не проходять метелики. До хижаків дорослих бджіл відносять: філанта, шершня, бабку-коромисло, павуків, золотисту щурку, бджолоїда і сорокопудів.

Філант, або бджолиний вовк (рис. 110), – сильна і дуже рухлива оса, строкатого, чорно-жовтого забарвлення. Довжина оси 12-15 мм; у неї велика голова з сильними щелепами. Для свого потомства Філант риє на сухому, оголеному від рослинності ґрунті глибокі нори і приносить для кожної личинки до 4-6 вжалених бджіл. У південних областях СРСР сильно послаблює бджолині сім’ї.

Филанты

Мал. 110. Філант:

1 – самка; 2 – самець

Заходи боротьби. Філанта винищують спеціальними хлопавками або білками, виготовленими з рамки з натягнутою на неї сіткою. Гнізда філанта посипають порошком гексахлорану або тіофосу.

Шершень (рис. 111) – велика оса, довжиною 26-28 мм; голова і передня половина тулуба пофарбовані в жовтий колір. Шершень ловить бджіл в полі, на пасіці і безпосередньо біля льотка. Хапає він бджолу на льоту або ж відразу після посадки її на квітку або прилітну дошку. Спійманих бджіл шершень пережовує і годує ними своїх личинок. Гнізда будує на деревах, в дуплах або серед гілок, в парканах, під дахами будівель, в землі та інших місцях.

Шершень

Рис. 111. Шершень.

Заходи боротьби. Шершнів знищують навесні, коли літають поодинокі самки. На пасіці розставляють пастки у вигляді світлих широкогорлих пляшок з медо-пергових розчином. Гнізда шершнів закурюють сіркою або опудрюють порошком гексахлорану.

Золотиста щурка (рис. 112,3) – птах з довгим, тонким, злегка вигнутим дзьобом, строкатого забарвлення. Гнізда влаштовує в обривах річок, ярів. На півдні щурки зграями нападають на пасіки, масами винищують бджіл і сильно послаблюють бджолині сім’ї.

Заходи боротьби. Щурок винищують пострілами з рушниці і розоряють їхні гнізда. У нори вкладають вату, змочену сірковуглецем або хлорпікрином, потім отвори замазують глиною.

Птицы — хищники пчел

Рис. 112. Птахи – хижаки бджіл:

1 – сорокопуд жулан; 2 -бджолоїд; 3 – золотиста щурка.

Бджолоїд, або осоїд – птах темно-бурого забарвлення, нападає на бджіл частіше в місцях збору нектару (рис. 112, 2).

Заходи боротьби. Розоряють гнізда бджолоїда і винищують його стріляниною з рушниці.

Сорокопуди – птахи довжиною 20-25 см. Розрізняють сорокопудів сірого, червоноголового, рудого (Жулай, рис. 112, 1). Вони ненажерливі і винищують багато бджіл.

Заходи боротьби ті ж, що і з бджолоїдом.

на головну