Інфекційні та інвазійні хвороби бджіл

До інфекційних хворіб відносять: американський гнилець, європейський гнилець, мішетчастий розплід, параліч, аспергільоз та аскосфероз.

Американський гнилець

Американський гнилець – інфекційна хвороба бджолиних сімей, що супроводжується їх ослабленням і загибеллю в результаті масового гниття дорослих лялечок личинок. Викликається стійкою спороносной бацилою ларве. Хворі сім’ї слабшають і, якщо їм не надають допомогу, гинуть. Стійкість збудника висока. Спори зберігаються десятки років. Сонячні промені вбивають сухі спори тільки після декількох днів безперервного опромінення; в меді навіть при дії сонячних променів спори зберігають життєздатність протягом 4-6 тижнів. Розчини формаліну, хінозолу і сулеми діють на збудника слабо. У киплячому меді, розведеному рівною кількістю води, збудник гине протягом 20 хв. У воску гине після годинного прогрівання при 120 °. Хвороба проявляється в липні і серпні зазвичай в найбільш сильних сім’ях, вражаючи 25-30% розплоду. До осені такі сім’ї помітно слабшають і взимку зазвичай гинуть.

Інвазійні хвороби бджіл

В результаті інвазійних хворіб гинуть переважно дорослі бджоли. До таких хворіб відносяться нозематоз, амебіаз, акарапідоз, варроатоз, браулез.

Акарапідоз

Акарапідоз – дуже небезпечна хвороба бджолиних сімей; збудником її є не видимий неозброєним оком кліщ акарапіс, який паразитує в трахеях і біля основи крил дорослих бджіл. Трахеї бджоли, уражені кліщами, стають місцями спочатку жовті, потім коричневі і пізніше чорні. У цих місцях вони, а також ділянки тканини біля основи крил відмирають. Хвора бджола слабшає, втрачає здатність до польоту і гине. Кліщ акарапіс живе тільки в живих бджолах. У трупах зберігається не більше п’яти діб.

Ознаки хвороби. Найбільш яскраво ознаки хвороби проявляються в день весняної виставки бджіл із зимівників. Бджоли хворих сімей при вильоті з вулика падають на землю, де повзають сотнями, тисячами. Крила хворих бджіл розставлені в сторони, неправильно складені (як би вивернуті). Для уточнення діагнозу відбирають проби по 50 бджіл від 2-3 найбільш постраждалих (хворих) сімей і разом з описом картини хвороби негайно направляють в найближчу лабораторію.

Поширення хвороби. З хворої бджоли кліщ переповзає на здорову тільки при їх безпосередньому контакті. Хвороба поширюється сильніше тоді, коли бджоли сидять скупчено. Тому в зимовий час і під час холодів акарапідоз виникає частіше, ніж в інший час. Поширенню акарапідоза на пасіці сприяють роїння і блукання бджіл. На великі відстані ця хвороба може бути занесена при завезенні бджіл з неблагополучних районів.

Попередження хвороби. Благополучні пасіки охороняють від занесення на них акарапідоза. Щорічно в день виставки вуликів з приміщень сім’ї уважно перевіряють на акарапідоз (за характером обльоту). Неблагополучні по акарапідозу пасіки тримають на суворому обліку. З них не можна продавати сім’ї (рої), а також маток.

Заходи боротьби. Всі бджолині сім’ї неблагополучної пасіки навесні лікують аерозолями фольбекса, або тедіона, або етилдіхлорбензілата, або ефірсульфоната. Фольбекс, етілхлорбензілат, ефірсульфонат застосовують вісім разів через кожні 7 днів. Тедіон вводять десятикратно з добовим інтервалом. Лікування сімей проводять ввечері після повернення льотних бджіл. Перед лікуванням з гнізда видаляють дві крайні кормові рамки і утворюють вільний простір шириною 5-10 см між вставною дошкою і крайньою рамкою; зверху на гнізда додатково кладуть паперову ряднину. Верхній льоток вулика закривають, а нижній обладнують летковими вкладишами. Щілини на корпусі вулика, стики між магазином і корпусом закладають ватою, клоччям і замазують глиною або заклеюють папером. У розрахунку на одну бджолину сім’ю, що займає 10 вуличок, за одну обробку витрачають 0,5 г фольбекса, або 1 г тедіона, або 0,5 г етілдіхлорбензілата, або 0,3 г ефірсульфоната, а на курс лікування – відповідно 4, або 10 , або 4, або 3 г. Разову лікувальну дозу препарату у вигляді тліючого папірця вводять у вільний простір гнізда через нижній льоток або отвір в стельовій дошці вулика. Тліючу таблетку тедіона вводять на металевій пластинці у вічко на середину дна вулика. Після цього нижній льоток і отвір закривають і замазують глиною. Експозиція обробки при застосуванні: фольбекса – 30 хвилин, етілдіхлорбензілата – 1 година, ефірсульфоната – 2 години, тедіона – 5 годин.

Варроатоз

Варроатоз – дуже небезпечна инвазійна хвороба, що супроводжується ураженням дорослих бджіл, личинок і лялечок кліщем варроа. Дорослі кліщі та їх німфи харчуються гемолімфою бджіл, личинок і лялечок, в результаті чого останні гинуть.

Ознаки хвороби. Хворі сім’ї слабшають і гинуть. На грудях, черевці і зчленуваннях бджіл знаходяться кліщі, видимі неозброєним оком (розміри самки в довжину 1,1 мм, в ширину 1,6 мм; на відміну від браули кліщ варроа має 4 пари кінцівок). При сильному зараженні багато мертвих кліщів можна виявити на дні вулика і в восковій крихті у льотка. На тілі лялечок бджіл, а особливо лялечок трутнів часто видно німфи кліщів.

Поширення хвороби. Самки відкладають на стінках комірок з трутневими і дорослими бджолиними личинками до 12-20 яєць. Через дві доби, коли бджоли закриють комірки і станеться перетворення личинок на лялечки, з яєць кліщів виходять їх німфи. На час виходу з розплоду трутнів і робочих бджіл з німф утворюються дорослі кліщі (самки і самці), які спаровуються. Запліднені самки кліщів надалі паразитують на бджолах. Блукання таких бджіл сприяє поширенню хвороби по своїй і сусідніх пасіках. Хвороба поширюється на великі відстані при продажу хворих сімей і маток, а також з відлітаючими роями.

Заходи боротьби. Всі бджолині сім’ї неблагополучної по варроатозу пасіки лікують аерозолем фенотіазина. Лікування проводять восени до настання похолодань і створення клубу бджолиної сім’ї з таким розрахунком, щоб заключний курс обробки фенотіазином припадав на період відсутності розплоду в сім’ях. За тиждень перед початком масової обробки бджіл перевіряють якість фенотіазина. Для цього 4 бджолині сім’ї, різні за своєю силою, обкурюють фенотіазином у зазначеній нижче дозі протягом 4 днів поспіль. Значний відхід бджіл після обкурювання і наявність зеленого нальоту на стінках вулика вказують на недоброякісність фенотіазина. Такий препарат для обробки бджолиних сімей непридатний. Разова доза фенотіазину на обробку (обкурювання) однієї бджолиної сім’ї 1,5 г, на курс лікування-4,5 м За місяць проводять три курси лікувальних обробок через кожні 7-8 днів. Курс лікування складається з введення в бджолину сім’ю аерозолю (диму) фенотіазина через вічко вулика за допомогою димаря щодня протягом трьох днів поспіль. Обкурювання (обробку) проводять вранці до початку льоту бджіл або пізно ввечері. При необхідності в період між курсами лікування, але не пізніше ніж за 3-4 дні до початку обробки, проводять підживлення бджіл.

Перед початком масового обкурювання з вуликів всіх бджолиних сімей знімають другі корпуси, гнізда скорочують (видаляють 1-2 рамки) і щільно накривають ряднинами, щілини у вуликах замазують глиною або заклеюють щільним папером. Бджолині сім’ї обкурюють ввечері, після повернення льотних бджіл у вулик. В димар засипають (не менше ніж до половини його обсягу) дрібно наколоте дубове або ясеневе вугілля, розпалюють його і, працюючи міхом, розжарюють до появи полум’я. Потім 3-грамову дозу фенотіазину рівномірно розсипають по поверхні розпеченого вугілля і кришку димаря щоб уникнути спалаху відразу ж закривають. Продовжуючи працювати міхами, стежать за кольором аерозолю фенотіазина, що виходить з носка димаря. Спочатку виділяється аерозоль жовто-зеленого кольору; він отруйний для бджіл, і вводити його в вулик можна. Як тільки він набуде сірувато-білий або синюватий колір, приступають до нагнітання його у вулик. Вічко відкривають, і в вулик (незалежно від сили бджолиної сім’ї) пускають 35-40 клубів диму (35-40 повних натискання міха димаря). При цьому введеним у вічко носком димаря водять вправо і вліво, щоб аерозоль фенотіазина рівномірно розподілявся по всьому вулику. Після обкурювання першого вулика переходять до другого, а потім до наступного. Одну дозу фенотіазину використовують для обробки чотирьох бджолиних сімей.

Далі димар заряджають новою дозою фенотіазину і через 3-4 хв. обробляють ті ж сім’ї вдруге. Після вторинного обкурювання льотки вуликів прикривають, залишаючи щілину шириною 1 см. У такому ж порядку обробляють і інші сім’ї пасіки.

Нозематоз

Нозематоз – найпоширеніша інвазійна хвороба бджолиних сімей, що викликає їх ослаблення і загибель внаслідок масового вимирання дорослих бджіл і маток. Збудник хвороби – паразит нозема розвивається в середній кишці дорослої бджоли. У північних і центральних областях ця хвороба завдає великої шкоди: призводить до загибелі або сильного ослаблення бджолиних сімей і до великого недобору продукції бджільництва. Розвитку хвороби сприяють утримання бджіл на падевому меді, тривала зима і висока вологість в зимівниках. Бджоли заражаються нозематозом при поїданні зараженого ноземою меду і при чищенні комірок, забруднених випорожненнями хворих бджіл.

Сприятливі умови в кишечнику бджоли паразит знаходить при температурі в гнізді від 22 до 34 °. При температурі нижче 22 ° і вище 34 ° нозема не розвивається і бджоли одужують. Спори ноземи зберігаються в меді і стільниках близько року. Гинуть при підігріванні меду до 60 ° протягом 60 хв. Водний 4-про-процентним розчин формаліну вбиває спори при 25 ° протягом години; пари формаліну при концентрації 50 г на 1 м3 обсягу при температурі 55 ° вбивають спори протягом 15 хв. Вони гинуть і від дії 2-процентних розчинів фенолу і їдкого натру.

Ознаки хвороби. Хвороба проявляється в другій половині зими, часто супроводжується проносом і загибеллю бджіл. Триває вона до двох місяців після виставки бджіл. Хворі сім’ї навесні слабшають, відбувається велика загибель бджіл і маток. У хворої бджоли середня кишка стає молочно-білою. Для уточнення діагнозу матеріал посилають на дослідження.

Поширення хвороби. Збудник хвороби потрапляє в кишечник бджоли з кормом, потім проникає в стінки середньої кишки ‘і порушує травлення. У середній кишці нозема утворює спори, які пізніше надходять з харчовими масами в задню кишку і викидаються разом з випорожненнями на стінки вулика, стільники, через що швидко заражаються здорові бджоли.

Попередження хвороби. Мед, що залишається на зиму, перевіряють на вміст паді. Падевий мед видаляють і замінюють квітковим. При відсутності доброякісного меду кожній родині згодовують не менше 8-10 кг цукру. Восени проводять нарощування молодих бджіл. Взимку сім’ї розміщують в сухих зимівниках. Навесні гнізда скорочують, добре утеплюють, бджіл забезпечують кормом. Влітку у постраждалих сімей маток замінюють новими, отриманими з інших пасік.

Заходи боротьби. При появі взимку в сім’ях проносу проводять ранню виставку бджіл з зимівників, очищають дно, перевіряють кормові запаси; в разі потреби їх замінюють і поповнюють. Під час весняної перевірки пасік сім’ї пересаджують в чисті вулики, забруднені випорожненнями стільники видаляють із гнізд і замість них дають чисті. Рамки, що містять стільники з розплодом, ретельно чистять, сліди проносу на стільнику зрізають гострим ножем, попередньо нагрітим в окропі. Планки таких рамок протирають чистою ганчіркою, змоченою 4-процентним розчином формаліну. Очищені рамки ставлять в середину гнізда пересадженої сім’ї. Навесні в сім’ях створюють умови, необхідні бджолам для підтримки в гнізді навколо розплоду температури близько 35 ° (це буде сприяти одужанню від нозематозу): гніздо збирають в середині вулика, стільників залишають стільки, скільки можуть щільно покрити бджоли, з боків ставлять розділові дошки, гніздо добре утеплюють з боків і зверху. У травні та на початку червня гнізда розширюють обережно, щоб уникнути їх охолодження при похолоданні.

Лікують бджіл Фумагілліном ДЦГ – кристалічним порошком жовтого кольору. На 1 л цукрового сиропу потрібно 50-100 мг (378-756 тис. Од.) Фумагілліна. Цю кількість порошку розчиняють в остудженому до 30 ° цукровому сиропі. Хворим сім’ям лікувальний сироп дають навесні 2-4 рази з 1-2-тижневим перервою з розрахунку по 200 мл на кожну сім’ю бджіл. Застосовують також цукрово-молочно-дріжджову пасту. До 1 кг цукрового піску додають 180 мл свіжого молока і нагрівають на вогні до повного розчинення цукру. Потім беруть 100 г дріжджів і 20 г цукрового піску і розчиняють їх до отримання сметаноподібної маси. Дріжджову масу змішують з раніше приготованим на молоці цукровим сиропом і доводять до кипіння. Отриману пасту охолоджують до 40 ° і при помішуванні в неї додають 1,6 г фумагілліна, розчиненого попередньо в 20 мл теплого молока. Пасту розкладають по 0,5 кг в поліетиленові мішечки і по одному мішечку кладуть в кожен вулик зверху рамок під ряднину. Між краями мішечка вставляють дерев’яні розпірки висотою 3-4 см. Кожній родині пасту з Фумагілліну дають 4-5 разів з інтервалом 5-7 днів.

Рамки, вулики і всі їхні дерев’яні частини дезінфікують гарячим 2-процентним зольним лугом або гарячим 2-процентним розчином білизняний соди і одночасно ретельно відмивають від бруду і плям бджолиних випорожнень. Вулики і рамки, попередньо вимиті однієї водою, дезінфікують 4-процентним розчином формаліну або 2-процентним розчином хінозолу. Можна також дезінфікувати їх вогнем паяльної лампи. Ряднини, халати, лицьові сітки, а також невеликий металевий інвентар дезінфікують кип’ятінням у воді протягом 10 хв.

Порожні придатні стільники дезінфікують одним із таких способів.

а) суцільним зволоженням з гідропульта 4-процентним розчином формаліну (1 частина продажного формаліну на 9 частин води). Зволожені стільники ставлять у вулики або ящики, щільно їх закривають і витримують в приміщенні при температурі не нижче 20 ° протягом 4 год. Запах формаліну видаляють обприскуванням стільників 1-процентним розчином нашатирного спирту (аміаком) або промиванням водою і просушуванням стільників і вуликів на відкритому місці, захищеному від дощу і сонячних променів;

б) парою оцтової кислоти. Стільники і рамки попередньо очищають від прополісу і забруднень, а потім розміщують їх у великий щільний вулик (або спеціальний ящик); зверху на них кладуть 2-сантиметровий шар мішковини або вати, яку змочують 80-процентним розчином оцтової кислоти з розрахунку 200 мл розчину на один 12-рамковий вулик.

При необхідності дезінфекції великої кількості рамок і стільників заповнені рамками корпуси вуликів ставлять один на одного, прокладаючи кожен з них шаром мішковини, змоченої розчином оцту. Зверху колонку корпусів щільно закривають дощечками або рядном, а всі щілини ретельно замазують глиною або заклеюють папером. У такому вигляді стільники при температурі зовнішнього повітря не менше 16 ° витримують три доби, а при температурі нижче 16 ° – п’ять діб. Після цього стільники виймають і провітрюють на повітрі протягом 20-30 год.

Для приготування 80-процентного розчину оцтової кислоти до 4 частин 96-відсоткової технічної оцтової кислоти додають 1 частину води.

При роботі з оцтовою кислотою важливо дотримуватися особливої обережності, працювати в гумових рукавичках, окулярах і марлевих пов’язках (на рот і ніс).

Амебіаз

Амебіаз – інвазійна хвороба бджолиної сім’ї, яка викликається амебою (рис. 98,5), що живе на епітеліальних клітинах мальпігієвих судин дорослих бджіл. Амебіазом зазвичай хворіють бджоли, що хворіють нозематозом. Розвитку хвороби сприяють недоброякісний корм, залишений в гнізді на зиму, тривала і волога зимівля, холодна дощова весна. При захворюванні амебіазом бджоли, як і при нозематозі, швидко слабшають і гинуть.

Ознаки хвороби ті ж, що і при нозематозі.

Поширення хвороби. Джерелом хвороби є хворі бджоли. Цисти амеб (рис. 98,4), що утворюються в просвіті мальпігієвих судин хворих бджіл, потрапляють з випорожненнями, як і при нозематозі, на стільники, в мед, а звідти з кормом в кишечник здорових бджіл.

Боротьба з хворобою проводиться так само, як і при нозематозі.

Браулез

Браулез – інвазійнабхвороба, що викликається браулою (рис. 99, 2), яка паразитує на тілі маток бджіл.

Ознаки хвороби. Браули, або бджолині воші, – покриті волосками округлі комахи довжиною 1,3 мм і шириною 1 мм, червонувато-коричневого кольору. Доросла Браула живе на матці, непокоячи її і викликаючи ослаблення її діяльності. Нерідко Браула селиться на робочих бджолах. Самка браули відкладає яйця під кришечки медових стільників або на стінки відкритих комірок. Личинка браули харчується пергою, медом, прокладаючи ходи з внутрішньої сторони медових воскових кришечок.

Поширення хвороби. Браули дуже рухливі, вони швидко перескакують з однієї бджоли або матки на іншу. Здорові сім’ї заражаються браулезом через блукаючих трутнів, бджіл. Найбільш часто поширюється браулез при роїнні, створенні відводків від хворих сімей, перестановці стільників від них в здорові сім’ї. Поширення браулезу на великі відстані відбувається при транспортуванні заражених сімей або маток.

Заходи боротьби. Систематично знищують, як тих, що розвиваються, так і дорослих браул. Яйця, личинок і лялечок браул винищують в травні і червні шляхом розпечатування медових стільників при чергових оглядах. Воскові кришечки ретельно збирають і перетоплюють на віск. Дорослих браул знищують за допомогою нафталіну або фенотіазину.

Нафталін застосовують очищений; його кладуть на дно вулика в кінці дня. Доза в залежності від сили сім’ї коливається від 10 до 20 м Спочатку випробовують дози на чотирьох однакової сили сім’ях, даючи одній сім’ї 5 г, іншій -10, третій-15 і четвертій – 20 г. Потім застосовують ті дози, які, не викликаючи загибелі бджіл, вбивають браул. На дно вулика кладуть папір, а на останню – нафталін. Вранці папір прибирають, а браул знищують. Найбільш ефективну дозу застосовують для обробки уражених сімей протягом трьох ночей поспіль. Курс лікування повторюють через кожні 10 днів до одужання сімей.

на головну